1. Anasayfa
  2. Dünya Coğrafyası

Amsterdam’a Gidecekler İçin 5 Önemli İpucu

Amsterdam’a Gidecekler İçin 5 Önemli İpucu
Amsterdam’a Gidecekler İçin 5 Önemli İpucu
0

Amsterdam’a Gidecekler İçin 5 Önemli İpucu Amsterdam dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Hollanda’nın başkenti olan şehir her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kuzey’in Venedik’i olarak da adlandırılan şehirde binlerce tarihi köprü bulunmaktadır.

Amsterdam’a Gidecekler İçin Tavsiyeler

Amsterdam şehri eğlence hayatı ile ön plana çıkmaktadır. Renkli gece hayatı sayesinde özgürler şehri olarak anılmaktadır. Sabahlara kadar süren partiler ile şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Amsterdam ziyaretinizde sevdiklerinize alabileceğiniz bir sürü hediyelik eşya bulunmaktadır. Amsterdam’dan ünlü peynirler, el yapımı çikolatalar ve geleneksel tahta ayakkabılar satın alabilirsiniz. Alışveriş yapabileceğiniz birçok cadde ve alışveriş merkezleri şehirde mevcuttur. Şehrin her yeri kanallarla ve köprülerde dolu, caddeleri tertemiz ve geniştir. Şehirde hemen herkes İngilizce konuşmaktadır. Ancak ülkeni resmi dili Felemenkçedir. İngilizce ülkenin ikinci resmi dili sayılmaktadır. İngilizce konuşmak halkın ticari hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle halk İngilizce konuşmayı tercih etmektedir. Yazımızda Amsterdam’a gidecekler için 5 ipucu hazırladık. Gitmeden önce yazımızı okumanızda fayda var.

1-) Şehirde Gezmek İçin Bisikletleri Tercih Edin

Şehirde zemin zayıf olduğu için metro yoktur. Bu nedenle şehirde bisiklet kullanımı oldukça popülerdir. Gideceğiniz yerlere ulaşmak için bisiklet kiralayabilirsiniz. Bisiklet kiralamak sizin için diğer ulaşım araçlarından daha uyguna gelecektir. Çünkü bisiklet en uygun ulaşım aracıdır. Amsterdam’da yollar düzdür. Bu nedenle bisiklet kullanımı bu şehirde oldukça kolaydır.

2-) Amsterdam’da Ücretsiz Festivallere Katılın

Şehirde hiçbir ücret ödemeden katılabileceğiniz birçok festival düzenlenmektedir. Bu festivallerin tarihlerini yakından takip edebilir ve ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Özellikle yaz mevsimlerinde şehre geldiyseniz bir festivale rastlama olasılığınız oldukça yüksektir. Festivalleri kaçırdıysanız üzülmenize gerek yok. Çünkü şehrin caddeleri ve sokakları her zaman festival havasındadır.

3-) Asla Sigara İçmeyin

Amsterdam’da caddelerde ve sokaklarda sigara içmek yasaktır. Özellikle halka açık mekanlarda sigara kullanımı yasaklanmıştır. Amsterdam’ı ziyaret edecekseniz bu sigarayı bırakmak için bir fırsat olabilir. Bu fırsatı değerlendirebilir ve sağlıklı bir yaşama ilk adımınızı atabilirsiniz.

4-) Amsterdam’ın Lezzetli Yemeklerini Tadın

Her ülkenin kendine özgü bir mutfağı vardır. Seyahate çıkmadan önce gittiğiniz ülkenin mutfağı hakkında detaylı araştırmalar yapabilirsiniz. Amsterdam’ın da kendine özgü bir mutfak kültürü vardır. Şehre geldiğiniz zaman mutlaka meşhur yemeklerinden yeminizi tavsiye ederiz. Ancak yemek yediğiniz yere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı restoranlar yemekleri 2-3 katı fiyatına satabilmektedirler. Fiyatlar hakkında bilgi sahibi değilseniz cafe tarzı yerlerden yemenizi tavsiye ederiz. Buralardan yemek yemek istemiyorsanız marketlerden alabileceğiniz sandviçlerle karnınızı doyurabilirsiniz.

5-) Müze Kartları Alın ve Uygun Fiyatlara Müze Gezin

Yurt dışına çıktığınız zaman harcamalar istenmeyen derecede artabiliyor. Özellikle amacı gezmek olanlar bu durumda sıkıntı yaşayabilir. Bu nedenle şehre geldiğiniz zaman müzelere her seferinde para ödemek yerine uygun fiyatlara müze kartları almanızda fayda vardır. Amsterdam’ı ziyaret edenler bu kartlar sayesinde birçok müze gezebilirler.