1. Anasayfa
  2. Gezdiğim Yerler

Karabük Gezilecek Yerler

Karabük Gezilecek Yerler
Karabük Gezilecek Yerler
0

Karabük Gezilecek Yerler Batı Karadeniz’de konumlanan Karabük, 1937 senesine dek Safranbolu’ya bağlı olan bir mahalle idi. Ardından bu şehirde demir çelik fabrikası açılmış ve nüfusu da artmıştır. Bunun üzerine 1995 senesinde il statüsü kazanmıştır. Karabük’te, Osmanlı, Roma, Helen ve Hitit dönemlerine ait izler bulunmaktadır. Ayrıca bu şehir doğal güzellikleriyle de bir adım öne çıkmaktadır. Yazımızda ise Karabük gezilecek yerler listelendi.

Karabük Gezilecek Yerler

Karabük Gezilecek Yerler
Karabük Gezilecek Yerler

Safranbolu Evleri

Safranbolu ilçesinde yer alan bu evler, kentin sembolü konumundadır. Kendine özgü mimarisi ile dikkat çeken Safranbolu Evleri, görenleri hayrete düşürmektedir. Karabük Gezilecek Yerler Karabük kültürünün en iyi örneklerinden olan evler, aynı zamanda UNESCO listesinde de yer almaktadır. Bunlara ek olarak, Safranbolu Evlerinin yapımında yumurta akı kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca evler depreme son derece dayanıklıdır. Konak şeklinde inşa edilen bu yapılar, birbirinin önünü kapatmayacak biçimde sıralanmaktadır.

Safranbolu Saat Kulesi

Karabük gezilecek yerler arasında bir diğeri de Safranbolu Saat Kulesi diyebiliriz. İlçenin en önemli yapılarındadır. 1794 senesinde inşa edilmiştir. Mahya çatılı bir yapıdır ve sade bir tasarımı bulunur. Harika fotoğraf kareleri elde etmek için iyi bir seçenektir.

Kristal Cam Teras Safranbolu

Şehrin en popüler ve turistik ilçelerinden olan Safranbolu’da yer alır. Doğal güzellikleri ile bütün ihtişamını gözler önüne serer. Hem yerli hem de yabancıların ilgisini çeker. Cam terasın yüksekliği 80 metre kadardır. Genişliği ise ortalama on bir metredir. 75 ton ağırlık taşıma kapasitesine sahiptir. Muazzam bir manzara vadeder.

Yenice Seyir Terası

Doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenler için uygun bir yerdir. Büyüleyici bir manzarası vardır. Bu alanda restoran, dinlenme alanı, bungalov evler ve piknik alanları bulunur. Her yaştan insanın beklentilerini optimal düzeyde karşılayacak bir yerdir.

Çikolata Müzesi

Karabük gezilecek yerler söz konusu olduğunda Çikolata Müzesi de bu listede kesinlikle yer almalıdır. Mesut Kırımlı’nın faaliyete açmış olduğu müze, turistlerin ve yerli halkın ilgi odağı olmaktadır. İçinde cam teras, konak, safran çiçeği, köprü, çeşme, cami, han ve hamam bulunur. Ayrıca çikolatadan yapılmış maketler de yine bu müzede yer almaktadır. Burada çikolata havuzları da oldukça popülerdir.

Karabük Kent Ormanı

Karabük gezilecek yerler arasında bulunan kent ormanı, bol oksijenli yemyeşil bir atmosfer sunuyor. Ormanın giriş kısmında kafeler ve lokantalar yer alıyor. Spor ve yürüyüş için ideal olan bu orman, aynı zamanda piknik yapmak için de çok uygun.

Eğriova Göleti

Doğa ile zaman geçirmeyi sevenler için Eğriova Göleti biçilmiş kaftan. Yeşil doğası ve göleti ile dikkat çeken bu doğal güzellik, çok sayıda bitki ve hayvan türünü keşfetmenize olanak tanıyor. Karabük Gezilecek Yerler Göletin uzunluğu bir kilometre iken genişliğinin ise yedi metre olduğu biliniyor. Karabük’te doğa yürüyüşü için en uygun alanlardan biri olarak kabul ediliyor.