1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

ADANA’DA GEZİLEBİLECEK YERLER

ADANA’DA GEZİLEBİLECEK YERLER
ADANA'DA GEZİLEBİLECEK YERLER
0

Adana’da Gezilebilecek Yerler Yüzyıllardır farklı medeniyetleri ağırlayan Adana, geniş coğrafyasında birbirinden farklı tarihi zenginlikler barındırıyor.

Adana Gezi Rehberi

Tarihi, kültür ve coğrafyasıyla dikkatleri üzerine çeken şehir ziyaretçilerine vücudunun yarısı yılan yarısı kadın olan mitolojik varlık Şahmeran’ın yaşadığı kaleden, mühendislik harikası olan Varda Köprüsüne varana kadar sayısız turistik mekanı görme imkanı sunuyor. Biz de sizler için Adana’nın birçok güzelliğinden bir kaç tanesini listeledik.

YILANKALE (ŞAHMERAN KALESİ)

Yılankale, Adana’ya 30 km mesafededir. Bizanslılar tarafından inşa edildiği düşünülen kale, 11. yüzyılda yapılan Haçlı kalesidir. Adana’da Gezilebilecek Yerler Yılankale, etrafındaki diğer kaleleri de görüş alanına alacak şekilde, sarp bir tepenin üzerinde ovanın ortasında yer almakta ve birbiri içinde üç kaleden oluşmaktadır. Adını nasıl aldığı konusunda farklı kaynaklar bulunmaktadır. Kimisinde içinde yılanları eğiten bir kişinin yaşamasından dolayı kalenin bu adı aldığına yer verilirken, kimisine göre de surlarının yılan gibi kıvrımlı olmasından dolayı kalenin bu ismi aldığı düşünülmektedir. Halk arasında ise genel olarak, Lokman Hekim’e ölümsüzlük iksirini veren, vücudunun yarısı yılan yarısı kadın olan mitolojik varlık Şahmeran’ın yaşadığı yer olduğundan yapının Yılankale ismini aldığına inanılmaktadır. Adana’ya giderseniz hikayesi kulağa oldukça ilginç gelen Şahmeran Kalesi’ni de görmeye gidebilirsiniz.

ANAVARZA ANTİK KENTİ

Anavarza Antik Kenti, Adana’nın Kozan ilçesinin Dilekkaya Mahallesi’nde bulunmakta olup, tarihte “yenilmez şehir” adıyla da tanınmaktadır. Birçok medeniyete yapmış olduğu ev sahipliği ile kültür izlerini bünyesinde barındıran Anavarza Antik Kenti, 1143 dönüm büyüklüğü ile dünyanın en büyük antik kentlerinden biri olarak gösterilmektedir. İçinde sütunlu yol, sur duvarı, kilise ve hamam, stadyum, antik tiyatro, kaya mezarları, su yolları, su kemerleri, mozaikler yer almaktadır. Ayrıca Bizans ve Roma dönemlerinde de kullanılan kale, Romalılar döneminde görkemli oyunlara da ev sahipliği yapmıştır. Roma İmparatoru Caracalla da, Anavarza’nın hayranıymış. Siz de tarihten izler taşıyan, tarihe tanıklık etmiş yerleri görmeyi seviyorsanız Anavarza Antik Kenti sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

ATATÜRK EVİ MÜZESİ

Atatürk Evi Müzesi, geleneksel Adana Evlerinin tipik özelliklerini göstermektedir. Tescilli taşınmaz kültür varlığı olmakla birlikte dönemini en iyi şekilde anlatan sivil mimarlık örneklerinden bir tanesidir. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Adanayı 9 kere ziyaret etmiştir. 15 Mart 1923 yılındaki ilk ziyaretinde eşi Latife Hanım’la birlikte eski adı Suphi Paşa Konağı olan bu mekanda iki gece kalmıştır. Mustafa Kemal Atatürk,1925 yılında Adana’ya tekrar geldiği zaman, yine bu konakta misafir edilmiştir. Bina,1981 yılında kamulaştırılıp restorasyonu yapılmıştır. Ardından Müze Müdürlüğüne bağlı olarak hizmete açılmıştır. Günümüzde Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi olarak hizmet veren konağın güneyinde, geniş bir bahçesi ve havuzu bulunmaktadır. Müzede Atatürk’ün seyahatlerini anlatan dev fotoğraflar, Kuvayı Milliye dönemine ait eşyalar, gazete arşivleri gibi tarihe tanıklık eden eşyalar sergilenmektedir. Alt katında kütüphane, çalışma odaları, sofa, basın odası, yatak odası ve mücahitler odası bulunmakta, üst katında ise Hatay Odası, yaver odası, silah odası ve kuvay-i milliye odası bulunmaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği bu müzeyi siz de listenize ekleyebilirsiniz.

ADANA TAŞ KÖPRÜ

Seyhan Nehri üzerinde bulunan Adana Taş Köprü, 4. yüzyılda Roma İmparatoru tarafından yaptırılmıştır. Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü olmuştur. Adana’da Gezilebilecek Yerler 319 m uzunluğunda olan Taş Köprü, 13 m yüksekliğindedir. 21 kemerinden 14’ü ayakta olup ortadaki büyük kemerde iki tane aslan kabartması görülmektedir. Dünyanın hâlâ kullanılmakta olan en eski köprülerden biri olarak bilinmektedir.

ULU CAMİİ

Ulu cami tarihi ve büyüklüğüyle Adana’nın önemli eserleri arasında yerini almaktadır. Memlûklu, Selçuklu ve Osmanlı devrine ait mimari karakterleri bünyesinde toplayan cami, dikdörtgen planlı olmakla beraber avluya batı ve doğu yönündeki iki büyük kapıdan girilmektedir. Adana’ya yolunuz düşerse Ulu Camii’yi ziyaret edebilirsiniz.

ŞAR ANTİK KENTİ

Hitit kralları, Kilikya bölgesinin dini merkezi “Kilikya Komanası” olarak anılan Şar Antik Kentini dini ayin yeri amacıyla kullanmışlardır. Kizzuwatna, Roma, Hitit, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kullanılan antik kentte, özellikle Roma dönemine ait eserler günümüze kadar gelmiştir. Adana Gezi Rehberi Açık hava tiyatrosunun bir kısmı hala toprak altındadır. Bizans kilisesi, Amfi tiyatro, 6 m yüksekliğinde ve 3 m genişliğinde anıtsal kapısı Alakapı en önemlileridir. Yontulmuş büyük taşlardan yapılmış olan Bizans Kilisesi’nin ne yazık ki günümüzde sadece 5 m yüksekliğindeki duvarı kalmıştır. Buram buram tarih kokan yerler görmekten keyif alıyorsanız Şar köyüne uğramadan geçmemelisiniz.

VARDA KÖPRÜSÜ

Varda Köprüsü, Adana’nın Karaisalı ilçesinin Hacıkırı mahallesinde bulunan, halkı tarafından “Koca Köprü” olarak bilinen köprüdür. Hacıkırı Demiryolu Köprüsü veya Alman Köprüsü olarak bilinmektedir. Alman Köprüsü olarak bilinmesinin nedeni 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edilmiş olmasıdır. Adana’ya karayolu ile Karaisalı üzerinden 64 km uzaklıktadır. Adana’da Gezilebilecek Yerler Demiryolu ile de Adana İstasyonuna uzaklığı 63 km’dir. Geceleri yıldızlarla birlikte görsel şölen sunan bu harika mimariyi görmek isterseniz listenize ekleyebilirsiniz.