1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Bilecik Gezilecek Yerler

Bilecik Gezilecek Yerler
Bilecik Gezilecek Yerler
0

Bilecik Gezilecek Yerler Ülkemizin en küçük kentlerinden olmasına karşın Bilecik, birçok doğal ve tarihi güzelliğe sahip. Osmanlı’nın kuruluş temellerinin atıldığı, mühim konuma sahip olan şehirlerimizden biridir. Birbirinden etkileyici doğal mirasları ve yöresel lezzetleri ile görülmeye değer şehirler arasındadır. Bu yazıda Bilecik gezilecek yerler listelendi.

Şeyh Edebali Türbesi

Bilecik söz konusu olduğunda akla ilk gelen yerlerden biridir. Bilecik Gezilecek Yerler Bu türbe, Bilecik ile adeta özdeşleşmiştir. Ahilik geleneğinde yetişen ve esasen bir Ahi şeyhi olan Edebali, din bilgini olarak Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemlerine damgasını vurmuş bir isimdir. Aynı zamanda Osmanlı’nın kurucusu olan Osman Gazi’nin kayınpederidir. Bilecik kentimizin fethiyle beraber ölümden sonra bu türbeye defnedilen Şeyh Edebali’nin türbesi hem Müslümanlık hem de Türklük geleneği açısından oldukça önemlidir.

Bilecik Müzesi

Şüphesiz ki Bilecik gezilecek yerler söz konusu olduğunda öne çıkan yapılardan biridir. Kent merkezinde bulunan müze, ilk önce 1874 senesinde jandarma binası olarak kullanılmıştır. 1921 senesinde yaşanan Yunan işgali sebebi ile istila edilmiştir. Kurtuluş Savaşı sonrasında ise aynı temel üzerine tekrardan inşa edilmiştir ve bu süreçten 1995’e kadar hapishane olarak kullanılmıştır. 1996’dan beri de müze olarak işlev görmektedir.

Küçükelmalı Tabiat Parkı

Bilecik şehrimize geldiğiniz zaman kesinlikle görmeniz gereken doğal güzelliklerden biridir. Şehrin Pazaryeri ilçesinde konumlanmaktadır. Senede yüz binden fazla ziyaretçi çekmektedir. Güzel ve sakin bir mesire alanıdır. Burada piknik masaları, mangal alanları, sosyal gereksinimlerinizi karşılayacağınız bölümler, çocuk oyun parkları ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Aileler için de uygun bir yerdir.

Pelitözü Gölpark

Bu doğal alan Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuştur. Bilecik Gezilecek Yerler Şehir merkezine yedi kilometre uzaklıktadır. Göletin etrafında restoranlar, kafeler bulunmaktadır. Burada bisiklet veya kano kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda gölün çevresinde kamp kurulacak ve piknik yapılacak alanlar vardır.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi

Herhangi bir kente geldiğinizde eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz alanlardan biri de kültür merkezleri oluyor. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi de tam olarak böyle bir yer. Terası, sergi salonu, tiyatro ve sinema salonu ile öne çıkan bir kültür merkezidir.

Bilecik Açık Hava Tiyatrosu

Bilecek gezilecek yerler arasında açık hava tiyatrosu da var. Şehre geldiğinizde eğlenceli vakit geçirebileceğiniz alanlardan biri. Pelitözü Göleti içinde konumlanıyor ve Bilecik’in sembollerinden bir oluyor. Manzarası ise görülmeye değer.

Söğüt Çaltı Kaplıcası

Burası, Söğüt ilçesinde yer almaktadır. Şifalı sularının mide rahatsızlıklarına, romatizma ve deri hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Bu sebeple de şehrin uğrak adreslerinden biridir. Kaplıcalarda isterseniz konaklayabilirsiniz.

Harmankaya Kanyonu

Bilecik’in doğal güzellikleri arasında sayılmaktadır. Bilecik Gezilecek Yerler Eşsiz güzelliği ile öne çıkan kanyon, güzel fotoğraflar çekmenize de olanak tanımaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin Bilecik kentinde ilgisini çeken destinasyonlardan biridir. Bilecik gezilecek yerler listesine muhakkak eklemelisiniz.