1. Anasayfa
  2. Genel

Malatya Gezi Rehberi

Malatya Gezi Rehberi
Malatya Gezi Rehberi
0

Malatya Gezi Rehberi Doğu Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biri olan Malatya’da bir milyona yakın kişi yaşamaktadır. Malatya elverişli konumu sebebiyle yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Doğal güzellikleri, tarihi eserleri ile dikkat çeken bu şehre eşlik eden kayısı bahçeleri ise şehre renk katmaktadır. Malatya’nın bu özellikleri onu gezmeye ve görmeye değer kılıyor.

Malatya Gezilecek Yerler

Levent Vadisi

Malatya Gezi
Malatya Gezi

Levent Vadisi, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yer almaktadır. Malatya’nın doğal güzelliklerinden biri olan bu vadide seyir terasında oturup manzarayı seyredebilir, Geç Hitit döneminden kalma kabartmaları görebilir ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Osmanlı zamanından kalan bu kervansaray Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Evliya Çelebi’ninde kitabında bahsettiği bu kervansaray, Malatya’nın Battalgazi ilçesinde yer alıyor.

Orduzu

Orduzu Malatya’nın küçük bir kasabasıdır. Adını Malatya Kayısı Festivali ile duyuran bu kasaba kayısı bahçeleri ve Aslantepe Höyüğü ile ünlüdür. Aslantepe ilk şehir yerleşmelerinden birisidir ve kalıntıları halen Malatya’da bulunmaktadır.

Nemrut Dağı

Araç ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz Nemrut Dağı tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Özellikle gün doğumu ve gün batımını seyredebileceğiniz nemrut dağında ayrıca eski medeniyetlerden kalma heykelleri de görebilirsiniz. Ayrıca Nemrut Dağının hemen aşağısında bulunan yaylada doğa yürüyüşüne de çıkabilirsiniz.

Malatya Kalesi

Malatya Kalesi Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunmaktadır. Malatya Gezi Rehberi  Tarihi Eski Romalılara kadar dayanan bu kalenin yapımına M.S 97 yılında başlanmış ve 527-565 yılları arasında son halini almıştır. Geçtiğimiz senelerde restorasyonu tamamlanan kale Malatya’nın önemli tarihi yerlerindendir.

Beşkonaklar Etnografya Müzesi

Geleneksel Malatya konaklarının örneklerinden olan bu konaklar yan yana beş konaktan oluşur. Bu konaklar kültürel faaliyetler için kullanılmaktadır. 2008 yılından itibaren ise etnografya müzesi olarak kullanılmaktadır.

Malatya Müzesi

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Malatya’da yapılan arkeolojik kazılar sonucunda birçok tarihi eser bulunmuştur. Bütün bu eserlerin sergilendiği Malatya Müzesi ise ziyaretçilerini beklemektedir.

Malatya Nerede?

Malatya doğu Anadolu’da, Fırat Nehri’nin yukarısında bulunan bir şehirdir. İç Anadolu bölgesi ve güney doğu Anadolu bölgesine komşu olan bu şehir birçok kesişim noktası üzerinde bulunmaktadır. Malatya’ya ulaşımda oldukça kolay otobüs, uçak ve tren ile ulaşabileceğiniz bu şehre kendi arabanız ile de ulaşabilirsiniz.

Malatya Ne Zaman Gidilmeli?

Malatya her mevsim güzel olan bir şehir olsa da yazın daha çok tercih edilmektedir. Malatya Gezi Rehberi  Malatya’ya yazın gittiğinizde kayısı yiyebilir, tarihi yerleri daha rahat dolaşabilir ve doğal kanyonları yeşil yeşil görebilirsiniz.

Malatya Nerede Kalınır?

Malatya kalacak yer bulma konusunda sıkıntı yaşayabileceğiniz bir şehir değil. Şehrin içinde kalabileceğiniz birçok otel ve pansiyon bulabilirsiniz.

Malatya Gece Hayatı

Malatya gece hayatı olarak size pek seçenek sunmuyor. Bulabileceğiniz yerler var ancak bölge halkı muhafazakar olduğundan pek seçenek bulunmuyor.