1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Sakarya Gezi Rehberi

Sakarya Gezi Rehberi
Sakarya
0

Sakarya Gezi Rehberi Sakarya ülkemizin Marmara Bölgesinde yer alan en kalabalık şehirlerinden bir tanesidir. Son yıllarda sanayileşmenin de artmasıyla nüfusu bir milyonu geçmektedir. Adını Sakarya Nehrinden şehrin tarihi Hititler’e kadar dayanmaktadır.

Göç yollarının üzerinde bulunması sebebiyle tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Frigliler, Lidyalılar, Roma ve Bizans İmparatorluğu bunlardan bir kaçıdır. 1921 yılında Osmanlı Devleti himayesine giren şehir 2000 yılında ise büyük şehir olmuştur.

Sakarya Nerede?

Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümü’nde yer alan şehir İstanbul’a da 156km uzaklıktadır. Sakarya Nehri’nin kıyısında kurulan şehrin komşu illeri arasında Kocaeli, Düzce, Bilecik, Bursa ve Bolu bulunuyor.

Sakarya Gezilecek Yerler

Daha çok doğal güzellikleriyle adından söz ettiren Sakarya’da ilk görülmesi gereken yerlerden birisi Acarlar Longozu. 1. Derece sit alanı olan longoz dünyanın 2. büyük longozudur. Suyun içindeki orman anlamına gelen longoz içeresinde birçok balık türünü barındırıyor. Kuşların göç yolu bulunan bölgede çeşitli kuş türlerini görüp fotoğraflayabilirsiniz. Koruma altında olduğundan her yerine ulaşılamasa da 750 metrelik yürüyüş yoluyla doğada harika vakit geçirebilirsiniz.

Sakarya Gezilecek Görülecek Yerler

Sakarya’da görülmesi gereken bir diğer doğal güzellik de Sapanca Gölü’dür. 16 km uzunluğunda, Kocaeli il sınırına yakın Sapanca ilçesinde bulunan göl tektonik oluşumlar sonucunda meydana gelmiştir. Gölün etrafı kamp ve piknik için oldukça elverişlidir. Ayrıca birçok lüks otel ve pansiyon hizmet veriyor. Ayrıca Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bulunan Kuzuluk Kaplıcaları her yıl onlarca şifa arayan insanı ağırlıyor. Bölgede yaz kış konaklayabileceğiniz çeşitli tesisler hizmet veriyor.

Sakarya’nın Merkez ilçesinde bulunan Sakarya Müzesi tarih meraklılarını ağırlıyor. Müzenin bahçesinde Roma ve Bizans Dönemine ait eserler de sergileniyor. Şehir merkezindeki Çark Caddesi hem şehri gezip hem ihtiyaçlarını karşılamak isteyenlerin uğrak noktası oluyor. Araç trafiğine kapalı olan caddede birçok kafe ve restoran hizmet veriyor.

Şehirdeki bir diğer müze de Deprem Müzesidir. 2000 yılında başlanıp 2004 yılında bitirilen müze şehirde farklı yıllarda meydana gelen depremlere dikkat çekmek amacıyla yapılmıştır. İçerisinde şehrin depremden öncesi ve deprem sonrası fotoğrafları bulunan müzeyi özellikle öğrenciler ziyaret ediyor.

Sakarya Ne Zaman Gidilmeli?

Farklı iklim çeşitlerinin hâkim olduğu Sakarya yılın büyük bölümünde yağış alıyor. Kışın sıcaklıkların zaman zaman sıfırın altına düştüğü görülse de muhteşem doğasıyla yılın her zamanı görülmeye değer arasında bulunuyor. Yayla şenliklerine katılmak isteyenler ise haziran ve temmuz aylarını tercih ediyor.

Sakarya Nerede Kalınır?

Sakarya’da merkezde ve özellikle Adapazarı ilçesinde konaklayabileceğiniz çeşitli bütçelere uygun seçenekler bulunuyor. Şehir merkezini tercih etmek istemeyenler içinse Sapanca Gölü etrafında birçok otel ve çiftlik evi hizmet veriyor.

Sakarya Gece Hayatı

Sakarya’da gece hayatı pek aktif olmasa da çeşitli kafe, bar, restoran gibi yerler geceleri de hizmet veriyor. Yaz döneminde ise Karasu ilçesinde deniz turizmi sayesinde geceleri daha hareketli vakit geçirebilirsiniz.