1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Ordu’da Ne Yapılır?

Ordu’da Ne Yapılır?
Ordu’da Ne Yapılır?
0

Ordu’da Ne Yapılır? Ordu, Orta Karadeniz’in sonu ve Doğu Karadeniz’in başlangıcındaki şirin illerimizden biridir. Ordu’ya karayolunun yanı sıra hava yolu ile de gidilebilir. Ordu-Giresun yolu üzerindeki havalimanından rahatlıkla Türkiye’nin farklı illerine ulaşım imkanı bulunur. Ordu, yemyeşil doğası, denizi ve tarihi ile Doğu Karadeniz’de görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Ordu’da Ne Yapılır?

Ordu’da yapılacak etkinliklerin başında gelen, doğa yürüyüşleri, yayla etkinlikleri ve müze gezintileridir. Ordu merkezden kalkan teleferikler ile Boztepe’ye çıkılıp, şehri kuşbakışı görmek söz konusudur. Ordu’da Ne Yapılır?Panoramik şekilde tüm Ordu sahili ve şehri görmek isteyenler için Boztepe ideal bir gezi rotasıdır. Çay bahçeleri, mesire yerleri ile de mutlaka görülmesi gereken yerler içerisindedir.

Yeşil Doğası İle Ordu

Ordu yeşil doğası ile öne çıkan yerlerin başında yer alır. Endemik zenginliği oldukça fazla olan yaylalarda, belli dönemlerde festivaller yapılır. Bu tarihlere denk gelen gezi programları, yayla şenliklerine katılan misafirler için oldukça keyifli geçecektir. Son yıllarda en çok talep gören festivaller içinde Vosvos şenlikleri gelir. Perşembe yaylası, doğal menderes oluşumları ile mutlaka görülmesi gereken yerler içerisindedir. Sisli tepeleri, çam ve ladin ağaçları ile her ilçede yer alan yaylalar, ziyaretçilere görsel bir şölen sunacaktır. Kurul Kalesi, Yason Burnu, Paşaoğlu Konağı ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Yason Burnu, ünlü Altın Post Efsanesinin gerçekleştiği yerlerdendir. Burna yakın bir konumda yer alan Yason Kilisesi de buraya gelenler için görülmesi önerilen tarihi mekanlardandır. Taşbaşı Kilisesi, şehir merkezindeki tarihi mekanların başında gelir.

Ordu’da Ne Yenir?

Ordu; pideleri, balık çeşitleri ile gastronomi cenneti olan yerlerdendir. Yöresel otları ile yapılan yemekler, doğal tereyağları ile pişirilir. Kuymak, ısırgan otu çorbaları, Sakarca, Galdirik bitkisi ile yapılan kavurmalar ilk sıralarda yer alır. Eski Karadeniz sahil yolu üzerinde çok sayıda çay bahçesi ve restoran yer alır. Yolu Ünye’den geçenlerin mutlaka Karadeniz pidelerini tatmaları tavsiye edilir. Yörenin en önemli geçim kaynağı, fındıktır. Fındık ile yapılan tatlılar ve fındık kremaları, yöreye özgü lezzetler arasındadır. Tahta ürünlerden yapılmış eşyalar ve fındık kremaları yöreyi ziyaret edenlerin hediyelik olarak getirecekleri ürünlerdir.