1. Anasayfa
  2. Dünya Coğrafyası

Japonya Gezi Rehberi Japonya’da Nerede Kalınır? Nereler Gezilir? Japonya

Japonya Gezi Rehberi Japonya’da Nerede Kalınır? Nereler Gezilir? Japonya
Japonya Gezi Rehberi
0

Japonya Gezi Rehberi Japonya’da Nerede Kalınır? Nereler Gezilir? Japonya, pek çok kişi tarafından görülmek istenen bir yer olarak her zaman ilgi görüyor. Ancak çok uzak ve çok pahalı olmasından dolayı biraz düşündüren bu dünya devi olan ünlü ülkeyi mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Japonya, farklı kültürü ile dikkat çekerken, gezilecek ve görülecek yerleri ile de çok ziyaretçi alıyor. Geleneksel yapıları kendi kültürlerine özgü kıyafetleri, fraklı Japon mutfağı ülkeye gelen misafirlerini büyülüyor.

Japonya Gezi Rehberi Japonya’da Nerede Kalınır? Nereler Gezilir?

Japonya Gezi Rehberi
Japonya Gezi Rehberi

Japonya’da Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Japonya’da en çok kullanılan metro Japonya’da ulaşım kolaylığı sağlıyor. Bunun yarı sıra Japonya seyahatinizde Shinkansen adı verilen hızlı trenleri de kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak Japonya’da ulaşım bir hayli pahalı olduğu için yanınızda ulaşım için ayırdığınız bir miktar bütçenizin olması gerekiyor. Japonya Gezi Rehberi Ülkeye gelen turistler için uyarlanmış olan JR PASS toplu bilet sisteminin fiyatları şu şekilde oluyor:

Japonya Gezi Rehberi

7 günlük JR PASS biletinin fiyatı 38.880 Japon Yeni

14 günlük JR PASS biletinin fiyatı 62.950 Japon Yeni

21 günlük JR PASS biletinin fiyatı 81.870 Japon Yeni

Eğer Shinkansen bileti almak isterseniz daha fazla para ödeyecek olacağınızı unutmayın.

Japonya gezi biletlerinizi Japonya’ya gitmeden önce internet üzerinde almanız gerekiyor.

İnternet üzerinden aldığınız ulaşım araçlarının biletleri evinize kargo ile postalanıyor.

Japonya’ya gitmeden önce aldığınız biletlerinizi ülkeye geldiğinizde kullanacağınız tren garında aktivite ettirmeniz gerekiyor. Bu işlem yapılırken sizi biraz bekletiyorlar.

Japonya’da Ne Yenir Ne İçilir?

Japonya mutfağının tadına varmak ve farlı lezzetler denemenizi tavsiye ederiz. Japonya Gezi Rehberi Özellikle şusi, kobe bifteği, onigiri, gohan, sashimi gibi geleneksel yemeklerden yemenizi öneriyoruz.

Japonya’da Nerede Kalınır?

Japonya seyahatinizde hangi şehirde kalacağınıza karar verdikten sonra bütçenize uygun bir otel bulmaya kalıyor. Japonya’nın büyük illerinde kolaylıkla bulabileceğiniz pek çok otel var. Japonya’da kalabileceğiniz yerlerden bazıları şunlardır:

Geceliği 10 Euro civarında olan kapsül oteller en uygun kalabileceğiniz konaklama yerleridir.

Biraz konforlu bir yer isterseniz geceliği 50-60 Euro’luk otellerde bulunuyor.

Japonya çok büyük bir ülke olduğu gibi Japonya’nın şehirleri de oldukça kalabalık bu sebeple otellerde yer bulmak biraz sıkıntılı olabiliyor.

Japonya’da büyük odalara sahip otel bulmanız neredeyse mümkün değil. Bütün otellerin odaları küçük oluyor.

Japonya’da oteller metre karesine göre kiralanıyor. Otel kiralarken buna da dikkat etmelisiniz.

Japonya’da nerede kalacağınıza karar verirken tren garı ve ya metroya yakın olmasına dikkat etmelisiniz.

Japonya’da nerede kalınır? Derseniz, size tavsiyemiz geleneksel Ryokan konuk evlerinde en azından bir gece kalmanızdır.

Ryokan konuk evlerinin bir geceliği 1500 ile 200 Euro oluyor.

Japonya’da Ryokan konuk evlerini kiralamak için telefon ile iletişim kurarak kiralayabilirsiniz.

Japonya’da Eğlence Yerleri Nerelerdir?

Japonya’da eğlence yerleri nerelerdir? Derken öncelikle size şunu hatırlatmak isteriz. Japonya’nın eğlence kulüplerine girerken dam istenmiyor. Fakat Japonya’nın eğlence anlayışı biraz farklı olduğu için ülkenin yabancısı olarak biraz dikkatli olmanızda ayda var. Bunun sebebi Japon kulüplerinde oldukça fazla içki içildiği için kendilerini kaybederek saldırganlaşanlar çok oluyor. Japonya’da eğlence yerleri arasında Osaka ve Tokyo olarak tavsiye edebiliriz. Eğlence yerlerinde çok pahalı olan içkiler deyim yerindeyse su gibi içiliyor. Ayrıca eğlence yerlerine ücret karşılığında giriyorsunuz.

Japonya’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Japonya’ya yapacağınız seyahat öncesinde kendinize gideceğiniz yerleri belirlemenizde fayda var. Japonya’da Yapılacak Aktiviteler o kadar fazla ki önceden tespit etmek sizin işinizi kolaylaştırır ve daha çok aktiviteye katılmanızı sağlayacaktır. Biz sizin Japonya gezinizde yapacağınız aktiviteleri şu şekilde sıraladık:

Kyoto’nun Tarihi Bölgesi görmenizi tavsiye yerlerin başında geliyor. Japonya’nın en ünlü olan şehri Kyoto’yu mutlaka görmelisiniz. Tarihi bir şehir olan Kyoto, atom bombalarından etkilenmeden tarihi özelliğini koruya bilmiş olan şehir unvanını almıştır.

Japonya’da en iyi yapabileceğiniz aktivite Tapınakta Konaklamaktır. Tapınakta konaklama şansınız olursa keşişlerle birlikte uyanıp onlar ile birlikte kahvaltı ve akşam yemekleri yiyerek sohbet etme şansınız olacaktır. Mount Koya’da bulunan tapınaklarında kalırsanız özel kıyafetli keşişler ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın.

Japonya’da çok ünlü olan Ryokan Konaklarında kalarak güzel bit aktivite yapabilirsiniz. Japonya Gezi Rehberi Ryokan konakları Japonya’ya özgü özel otellerdir. Ryokan otelleri bir veya iki katlı olup hepside ahşaptan inşa edilmiştir. Geleneksel olan bu otellerde turistler çay seremonisi ile karşılanıp yatak dedikleri döşeklerde misafir edilirler. Ryokan koklarının sabah kahvaltıları pilav ve Japon mutfağına ait olan yemeklerden oluşur.

Çok fraklı bir aktivite yapmak istiyorsanız o zaman size onsen yani Japon hamamı tavsiyesi yapabiliriz. Japon hamamlarında yıkanmanızı tavsiye ederiz. Ancak bu hamamlar gittiğinizde dikkatinizi çekecek olan şey Japonların çıplak olarak yıkanmaları olacaktır. Mayo ve benzeri kifayetleri giyilmesi serbest olduğu için siz istediğiniz hamam kifayetinizi giyebilirsiniz.

Farklı bir aktivite olarak da farklı Japon yemeği yemeğe gidebilirsiniz. Japonya’nın En Pahalı Eti Kobe Bifteği tatmanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Kobe bifteğini pahalı yapan ineklerin özel olarak beslenmesinden dolayıdır. Kobe bifteği ineklerin müzik dinletilerek ve bir çeşit bira içirilerek beslenmesinden dolayı bu et çok pahalıdır.

Dünyanın en hızlı ve en konforlu trenine binerek seyahat etmekte Japonya’da yapılacak aktiviteler arasında yer alıyor. Dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız bu hızlı trenlere Shinkansenler deniliyor. Shinkansenler ile şehirlerarası yolculuk yapabilirsiniz.

Tokyo’nun Tarihi tapınakları gezmekte Japonya’da yapılabilecek en güzel aktivitelerdendir. Tokyo’nun en çok ziyaretçi ağırladığı Budist tapınağı hafta sonu aktivitesi olarak düşünebilirsiniz. Hafta sonu Budist tapınaklarında düzenlenen ayinlere katılarak fraklı bir aktivite yapmış olursunuz.

Güzel bir Japonya aktivitesi de Hiroşima’da bulunan müzeleri gezmek olacaktır. Hiroşima dünyanın ilk atom bombasının atıldığı şehir olarak ünlüdür. Hiroşima müzesi atom bombasının nelere mal olduğunu ne kadar can sıkıcı ve yüz karası lekeler bıraktığını sergiliyor.

Japonya gezisinde en önemli aktivite Suşi yemeğe gitmektir. Japonya’da üç öğün severek yenilen bu geleneksel yemek Japonlar tarafından sevilerek tüketiliyor.

Japonya gazinizde gece aktivitesi olarak eğlenmeye gidebilirsiniz. Japonya Gezi Rehberi Özellikle size Tokyo ve Osaka eğlence yerlerini tavsiye ederiz. Bu bölgelerde eğlenceye katılabileceğiniz bir sürü gece kulübü bulabilirsiniz.

Japonya’da Nerelerde Gezilir?

Japonya gezinize festivallerde gezerek başlayabilirsiniz. Japonya’da düzenlenen havi fişek festivali, Kyoto’da Gion dini festivali görebilirsiniz. Ayrıca katılabileceğiniz diğer festivaller şunlardır:

Sapporo Yuki Matsuri yani kar festivali Şubat ayında düzenleniyor.

Omizutori Budist festivali Mart ayında düzenleniyor.

Takayama Matsuri sal festivali nisan ayında düzenleniyor.

Sanja Matsuri dini festival Mayıs ayında düzenleniyor.

Nebuta Matsuri fener festivali Ağustos ayında düzenleniyor.

Kanto Masturi dini festival Ağustos ayında düzenleniyor.

Awa Odori dans festivali Ağustos ayında düzenleniyor.

Nagazaki Kunchi dini festival Ekim ayında düzenleniyor.

Jidai Matsuri Kyoto’nun başkent olmasının festivali Ekim ayında düzenlenerek kutlanılıyor.

Japonya’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Japonya seyahatinizin çok güzel geçmesi için Japonya’nın hava şartlarına göre seçerek gitmenizde fayda var. Bu yazımızda size yardımcı olabilmek için Japonya’ya ne zaman gidilir? Sorusunu şu şekilde cevaplamak isteriz.

Japonya’da Temmuz ayı çok yağmurlu olduğundan dolayı gezmek için uygun değildir. Japonya Gezi Rehberi Bu ayrıntıyı bilmenizde fayda var. Japonya Gezi Rehberi Japonya gezisi için en uygun ve en güzel dönem ise Sakura zamanı Mart, Nisan, Haziran, Mayıs ve Haziran aylarıdır.