1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Şırnak Gezi Rehberi

Şırnak Gezi Rehberi
şırnak gezi rehberi
0

Şırnak Gezi Rehberi Doğu’nun saklı güzellikleri ve çeşitli tarihi ögeler ile kuşanmış olan ‘medeniyetler beşiği’ Şırnak, ziyaretçilerini büyüleyecek pek çok özelliğe sahiptir. Şırnak, 1990 yılından bu yana il statüsündedir. Kültür turizmi adına çok önemli bir yere sahip olmasıyla birlikte birçok doğal güzelliği de içinde barındırır.

Şırnak Gezilecek Yerler

Her ilçesinde farklı bir tarihi doku ve bambaşka doğal güzellikler barındıran Şırnak’ta gezilebilecek belli başlı yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Finik Kalesi ve Ören Yeri: Milattan önce 4000 yılına kadar dayanan tarihi ile gezi listenizde oldukça ilgi çekici olacak bir yer. Geçmişten bugüne kabartma figürleri, mağaralardaki sarnıçlar ve oyuk evler, zindanlar gezinizin kültürel olarak oldukça zengin bir parçası olmak için sizi bekliyor.
  2. Kasrik Köprüsü: Han Mahmut Köprüsü olarak da bilinen bu köprünün üzerinde bir kitabe bulunmaması sebebi ile kim/kimler tarafından yapıldığı/yaptırıldığı bilinmemektedir. Ancak tahmini olarak 16. yüzyıla dayandırılır.
  3. Cizre Kalesi: Roma ve Bizans kalıntılarının bulunduğu bu kale iki farklı yapıdan meydana gelmektedir. İç ve dış kale şeklinde ayrılan bu kale Şırnak’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
  4. Cizre Ulu Cami: 12. yüzyılda inşa edilmiş olan bu yapı, bir kiliseden dönüştürülerek cami haline getirilmiştir. Tarihi dokusu ile Şırnak’ta görülmesi gereken yerlerden biridir.
  5. Kırmızı Medrese: Şehrin batısındaki sur kalıntılarının üzerine inşa edilen bu medresenin kesin yapım tarihi bilinmemektedir. Güney cephesinin ortasında Mela Ahmei Ciziri’nin türbesi bulunmaktadır.
  6. Cudi Dağı: Hezil Irmağı ile Dicle arasında kalan bu dağın tarihteki yeri ve önemi büyüktür. Dini inanışlara göre Tufan Olayının noktalandığı, Nuh’un gemisinin bu dağa oturduğu söylenmektedir. Hz. Nuh’un türbesinin burada oluşu, Cizre surlarının gemi şeklinde oluşu gibi olgular bunu söylemi ve inanışı destekleyen bazı unsurlardır.
  7. İdil Meryem Ana Kilisesi: Bir Süryani kilisesidir. Ayrıca aktif olarak kullanılmaktadır. “Doğu’nun Medeniyetler Beşiği” olarak bilinen Şırnak’ta böylesi kültürel bir ziyaret gezinize anlam katacaktır.
şırnak gezilecek yerler
şırnak gezilecek yerler

Şırnak Nerede?

Şırnak, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir ildir. Irak ve Suriye ile komşudur. Şırnak ülke içinde de batıda Mardin, kuzeydoğuda Hakkari, kuzeyde Van ve Siirt ile komşudur.

Şırnak Ne Zaman Gidilmeli?

Karasal iklim koşullarının etkili olduğu Şırnak’ta kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Şırnak Gezi Rehberi Yazların da aynı iklim özelliği sebebiyle kurak ve sıcak olacağı ziyaretçiler tarafından bilinmesi gereken önemli bir özelliktir. Ziyaret sebebine göre bu özellikler göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır.

Şırnak Nerede Kalınır?

Şırnak’ta çeşitli otel seçenekleri ve konaklama tesisleri vardır. Tercihinize ve kalacağınız süreye göre size uygun olanını seçebilirsiniz.

Şırnak Gece Hayatı

Nevruz Bayramı, Kültür-Bahar Bayramı, Kuzu Kırkma Bayramı gibi birçok aktiviteye ev sahipliği yapan Şırnak’ta gece hayatı canlı değildir. Genelde açık alanlar ve kafeler tercih edilmektedir. Şırnak Gezi Rehberi Bunun yanı sıra Şırnak’ta seyrek de olsan gece mekanı tarzı yerlere rastlamak mümkündür.