1. Anasayfa
 2. Dünya Coğrafyası

Portekiz Gezi Rehberi-Portekiz’de Gezilecek Yerler

Portekiz Gezi Rehberi-Portekiz’de Gezilecek Yerler
portekiz gezi
0

Portekiz Gezi Rehberi ve Portekiz’de Gezilecek Yerler Avrupa da birçok bilindik ülkeler varken genellikle tercih sebebi olmayan Portekiz’in görülmeye değer birçok yeri mevcuttur. Üstelik rastgele yolu düşenlerin çok beğendikleri Portekiz, turistlerin bir sonraki tatil planlarında yer almaktadır.

Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz’in batısında ve güneyinde Atlas Okyanusu’na kıyısı vardır. Portekiz Gezi Rehberi Kuzey ve doğusunda ise İspanya’ya kıyısı vardır. Güzelliklerle dolu iki bölgeye kıyısı olan ülke bilinmeyen zengin ve farklı kültüre sahip bir ülkedir. 12 tane birbirinden güzel, canlı şehirlere sahiptir.

Portekiz güvenli bir ülke olmakla beraber bazı bölgelerinde terörizme dair çatışmaları olmaktadır. O yüzden gezi esnasında dikkatli olmak en iyisi olacaktır. Ülkenin en gelişmiş sektörü sağlık sektörüdür. İtfaiye, ambulans veya polis için 112’yi arayarak işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Portekiz Gezilecek Yerler

Portekiz’in hem başkenti hem de en büyük şehri Lizbon’dur. Antika eserlerin, renkli mahalle ve sokakların, büyüleyici katedrallerin ve tarih kokan köprülerin olduğu turistik bir şehirdir. Portekiz gezilecek yerler Gelen turistleri en çok mest eden olay ise kafelerine oturduklarında geleneksel fado müziklerinin çalmasıdır.

Lizbon’un kıyılarında bulunan muhteşem yeşillikte olan Sintra Dağları gezi severlere güzel ortamlar sunmaktadır. Portekiz’i ziyaret etmeyi düşünüyorsanız 3 güzel şehrini gezmenizi tavsiye edebiliriz. Biri elbette ki hem başkenti hem de en büyük şehri olan Lizbon, peşinden ise Porto ve Sintra gelmektedir. Yeşil ve dağlık olan Portekiz’in bu 3 şehri sizlere muazzam manzaralar sunacaktır.

lizbon portekiz
lizbon portekiz

Türkiye’den Lizbon ve Porto’ya direkt uçuş imkânı vardır. 1-2 ay önce randevu alınırsa biletleri daha uygun fiyata alabilirsiniz. Lizbon’dan ziyade Porto’ya gitmeniz maddi açıdan daha uygun olacaktır. Aktarmalı olarak da birçok seçenek mevcuttur.

Mesela İspanya’ya uçarsanız oradan Portekiz’e otobüsle geçebilirsiniz. Ülkenin içerisinde tren ulaşım aracı olarak en çok tercih edilendir. Otobüse göre daha hızlıdır. Yine de otobüs ve tren olarak iki seçenek mevcuttur.

Portekiz çok da büyük bir ülke olmadığı için şehirleri arasında mesafe çok fazla değildir. Portekiz’de araba kiralamak daha mantıklı bir harekettir. Önceden randevu alındığında uygun fiyatta olan araba kiralama uygulaması Portekiz gezinizde sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Portekiz’e gittiğinizde yemek kültürü olarak genellikle deniz ürünleri ve hamur işleriyle karşılaşacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Fakat bu konuda başarılı bir ülkedir. Portekiz Gezi Rehberi  Birkaç tane yemekten bahsedecek olursak;  istiridye, sarımsaklı ahtapot, kalamar, midye, karides, bacalhau, piri piri tavuk, biftekli sandviç, pastel de nata turistlerin en çok tercih ettiği yemeklerdir. Birde dünyada en iyi şarabın üretildiği ülkelerden biridir. Porto şarabı ülkeye gelen ziyaretçilerin en çok merak ettiği ve sevdiği içecektir.

Portekiz yaz aylarında oldukça sıcak olmasıyla sahillerinin yoğun olduğu bir ülkedir. Genellikle yaz tatili için tercih edilen ülke de yazın 30 dereceyi bulan sıcaklıkları olmaktadır. Yakıcı güneşi turistleri ve yerli halkını plajlara götürmektedir.

Portekiz Gezi Rehberi
Portekiz Gezi Rehberi

Genellikle samimi insanlar oldukları için Portekizlilerle sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Özellikle turistlere çok fazla yardımcı olmaktadırlar. Genç kesimin yoğunlukla kullandığı dil İngilizcedir. Portekizlilerin birçoğu İspanyolcayı da bilmektedir. Hatta temel İspanyolcayı konuşabilmektedirler.

Portekizlilerin de önemli ve tatil olunan günleri mevcuttur. Dini ve ulusal kutlamalara önem veren Portekiz halkı tatil ve özel günleri geleneksel olarak kutlamaktadır.

Portekiz Resmi ve Dini Tatilleri

 • Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (15 Ağustos)
 • Portekiz Resmi Dini Tatili (8 Aralık)
 • Azizler Yortusu (1 Kasım)
 • Bağımsızlığın Yeniden Tesisi Günü (1 Aralık)
 • Noel (24-25 Aralık)
 • Portekiz Milli Günü (10 Haziran)
 • Yortu Bayramı (26 Mayıs)
 • Özgürlük Günü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Günü (5 Ekim)
 • Lizbon Günü (13 Haziran)
 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Paskalya (25-27 Şubat)
 • Karnaval (9 Şubat)

Bu özel günlerde Portekiz’de bulunursanız eğlenceli ve renkli kutlamaları kaçırmamalısınız. Ayrıca Portekiz’in kültürünü de tanıyacağınız bu özel günler sizlere bilgi şöleni yaşatacaktır.

Portekiz ekonomik olarak çok da gelişmiş bir ülkedir. Ülke ekonomisi Porto şarabı ve en çok turizmden etkilenmektedir. Fakat endüstriyel ve tarım alanında en refah ülkeler arasındadır. Dünya da il 10. sıraya girmektedir. Şişe mantarı üretiminde ise dünyada lider olan bir ülkedir. Ekonomik olarak refah ve gelişmiş bir ülkedir.

Ülkenin çoğunluğu kendisini Katolik olarak nitelemektedir. Nüfusun yüzde 6,8’lik dilimi ateisttir. Geriye kalan kısmı ise Müslüman, Hindu, Sih, Protestan ve Doğu Ortodoks’tan oluşmaktadır. Dini inanç olarak da çeşitlilik gösteren bir ülkedir.

Portekiz’de Gezilecek Yerler Nereler

Portekiz’de gezilecek yer denilince tabi ki de akla ilk önce başkenti olan Lizbon gelmektedir. Portekiz’de Gezilecek Yerler Nereler Portekiz’in en büyük şehri olan Lizbon birçok Tarihi yapıyı, doğal güzellikleri ve kültürlerini yansıtan yapıları sizlere sunabilmektedir.

Portekiz’de Gezilecek Yerler Nereler
Portekiz’de Gezilecek Yerler Nereler

Lizbon’da gezilecek birçok yer mevcuttur. Bunlardan bahsedelim. Lizbon katedralleriyle ve uzunca boylu sahilleriyle en çok turist ağırlayan 5. Sıradaki şehirdir. Orta çağın eşsiz tarihini ve mimari yapısını gözler önüne sermektedir.

Portekiz devleti en güçlü olduğu dönemlerin simgesi olan Belem Kulesini ziyarete açmıştır. Bu kule coğrafi keşiflerin yaşandığı dönemden bu yana vardır. Lizbon limanında bulunan bu yapı oldukça ilgi çekmektedir. Güçlü olduğu dönemlerde yani coğrafi keşiflerin yaşandığı dönemde bir anıt inşa etmişlerdir. Keşif Anıtı ülkeye gelen turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Tejo Nehri kıyısında olan bu yapı eşsiz güzellikler sunmaktadır.

Şarap konusunda rakibi olmayan bir diğer görülmesi gereken şehri Porto’dur. Birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle dünyada lider olduğu Şaraba ait müzesi bulunmaktadır. Romantizmi önemseyen Portekiz’in porto şehrinde Romantizm müzesi de oldukça ilgi çekmektedir.

Portekiz’de gezeceğiniz bir başka yerlerden biri ise Feira da Ladra Pazarı’dır. Gezinizin en renkli parçası olacak güzelliğe ve çeşitliliğe sahiptir.

Sintra adındaki şehri ise yemyeşil Sintra Dağları dibine kurulmuş bir şehirdir. Lizbon’dan Sintra’ya günü birlik gidip gezebilirsiniz.

Portekiz Venedik’i olarak geçen Aveiro şehri yeşiller ve mavilerle sizleri fazlasıyla etkileyecektir. Kesinlikle tatilinizi neşelendirecek özelliklere sahip Aveiro’yu görmeden dönmemelisiniz.

Algarve bölgesini ise Akdeniz iklimi yaşanmasından dolayı sahilleri ön plana çıkarmaktadır. Eşsiz güzellikte olan plajlarında yüzmeden ülkenize dönmemelisiniz.

Fatima ise Lizbon’dan sadece 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Ve Hristiyanlar için oldukça kutsal olan bu bölge birçok katedral ve kiliseye ev sahipliği yapmaktadır.

 • Coimbra
 • Obidos
 • Evora
 • Madeira
 • Azores

Birçok kentini zevkle gezebileceğiniz özelliklere sahiptir. Bu kentler de eşsiz doğal güzelliklere ve tarihi yapılara denk geleceksiniz. Tatiliniz için benzersiz fotoğraf kareleri bulacağınız bir gezi olacaktır.

Portekiz’de Kalınacak Yerler

Turistik bir bölge olan Portekiz’in en çok tercih edilen kentleri Lizbon ve Porto’dur.

Lizbon’dan başlayacak olursak genellikle şehrin merkezine yakın ve doğal güzelliklerle, tarihi yapılarının mevcut olduğu çevre seçilmelidir.

 • Hotel Mundial
 • Hotel LX Rossio

Baixa-Chiado bölgesine ait otellerdir. Portekiz’de Kalınacak Yerler  Bu oteller şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Oteller temiz ve güzel manzaralara açılan pencerelere sahiptir.

 • Lisbon Rentals – Daire
 • Host Bell Rooms&Suites

Bairro Alto bölgesine ait konaklama tesisleridir. Oldukça lüks olan bu oteller hem ucuz hem de kalitelidir.

Alfama bölgesinde ise en çok memnun kalınan ve sahile yakın olmasından dolayı tercih edilen Hotel Convento do Salvador adındaki otelde kalınabilir.

En çok tercih edilen bir diğer şehir Porto’da ise;

 • Pao de Acucar Hotel
 • Porto Royal Bridges Hotel
 • Ribeira do Porto Hotel
 • Eurostars Porto Douro
 • Hotel Mira D’Aire

Uygun fiyatlı ve kentin en iyi bölgelerinde bulunan kaliteli tesislerdir. Portekiz Gezi Rehberi  Portekiz’e yolunuz düştüğünde birçok kentini gezebilir konaklamak için uygun yerler bulabilirsiniz. Portekiz’de Kalınacak Yerler Fakat ülkeye gelen yabancı halk tarafından en çok Lizbon ve Porto tercih edilmektedir. Portekiz’e yolunuz düştüğünde gezmek için birçok kentine gitmelisiniz. Kalmak için ise Porto ve Lizbon tercih noktanız olmalıdır. İyi tatiller.