1. Anasayfa
 2. Dünya Coğrafyası

Ukrayna gezi rehberi

Ukrayna gezi rehberi
Ukrayna gezi rehberi
0

Ukrayna gezi rehberi Ukrayna, gerek doğası gerek mimarisi gerekse de tarihi güzellikleriyle Avrupa’nın oldukça önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Eğer, aklınızda Ukrayna’ya gitme gibi bir düşünce varsa, bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Ukrayna gezilecek yerler

Bu yazımızda sizler için, Ukrayna’da mutlaka gidilmesi gereken şehirleri ve doğal güzellikleri derledik. Bunların yanı sıra, farklı kültürlerin tatlarıyla tanışmayı sevenler için de, ayrıca bir sürpriz hazırladık. Yazımızı dikkatli bir şekilde takip ederek sürprizimizin ne olduğunu kolayca bulabilirsiniz. İşte, sizler için özel olarak hazırladığımız o yazı…

Ukrayna gezilecek yerler
Ukrayna gezilecek yerler

Ukrayna’da hangi şehirleri gezmeliyiz?

Ukrayna’nın gezilmesi gereken çok önemli şehirleri bulunmaktadır. İşte, Ukrayna’ya gitme planı yapanların mutlaka uğraması gereken o şehirler…

 • Lviv

Lviv şehri, Ukrayna’ya gidenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu şehir, hem kültürel hem de tarihi güzellikleriyle adından sıkça söz ettirmektedir. Ayrıca, Lviv, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de bulunmaktadır. Lviv’e giden kişilerin, Ulusal Sanat Galerisi, Lviv Katedrali ve Kalesi, Ivan Franko Parkı, Boim Şapeli gibi yerlere de mutlaka uğraması gerekmektedir.

 • Kiev

“Ukrayna’ya gidip de Kiev’e uğramamak olur mu?” Olmaz tabii ki… Kiev, Ukrayna’nın hem başkenti hem de en büyük şehridir. Burası ayrıca önceden 500 yıl boyunca Türkler tarafından yönetilmiştir. Bu önemli şehre gidenler, Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi, Mother Motherland, St. Michael Altın Kubbeli Katedral, Aziz Andreas Kilisesi gibi yerlere de mutlaka uğramalıdır.

 • Donetsk

Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Donetsk şehri, her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır. Bu şehre uğrayan kişiler mutlaka, Forged Figures Parkı, Lenin Meydanı ve Heykeli, The Holy Transfiguration, Pushkin Boulevard gibi yerlere de gitmelidir.

İşte Ukrayna’nın doğal güzellikleri

Ukrayna’ya giden vatandaşlar, kesinlikle ülkenin doğal güzellikleriyle de tanışmalıdır. Bunların içinde Aşk Tüneli de bulunmakta Dinyester Kanyonu da… Gelin şimdi o güzelliklerden bir kısmını yakından tanıyalım…

 • Aşk Tüneli

“Ukrayna’nın en romantik yerleri neresidir acaba?” diye soran kişilere, kesinlikle “Aşk Tüneli” cevabı veriliyordur. Bu tünele genel itibarıyla, ‘sonsuz aşk ve sonsuz mutluluk’ için ziyaret edilmektedir. O şekilde ziyaret edilmesi gerektiğine inanılmaktadır daha doğrusu. Ayrıca burası, her mevsim çok farklı şekillere de bürünmektedir.

 • Dinyester Kanyonu

Dinyester Kanyonu, Avrupa’nın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır. Bu kanyonun, 250 kilometre uzunluğa sahip olduğunu da belirtmek isteriz. Ukrayna’da en büyük ikinci nehir olma özelliği gösteren Dinyester Nehri’nin çok önemli bir kanyonudur. Dinyester Kanyonu’nun, ayrıca Ukrayna’nın yedi harikası arasında gösterildiğini de söylemek isteriz.

 • Svityaz Gölü

Ukrayna’nın en derin ve en büyük doğal gölü olan Svityaz Gölü, Ukrayna’ya gidenler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Ayrıca, göldeki suyun cilt için son derece yararlı olduğuna da inanılmaktadır.

Ukrayna’nın meşhur yemekleri hangileridir?

Ukrayna hem doğal hem tarihi hem de kültürel güzellikleriyle karşımıza çıkmaktadır. Ancak tüm bu güzelliklerinin yanında, ülkeye gidildiği takdirde tadılması gereken çok özel ve de çok lezzetli yemekleri de bulunmaktadır. İşte o yemeklerden bazılarını sizlere sunuyoruz…

 • Borsch (Borş) çorbası

Ukrayna mutfağının önemli lezzetleri arasındadır borsch çorbası… Bu çorba, Ukrayna’da yaşayan kişiler tarafından oldukça sevilmektedir.

 • Kotleta po-kyivsky

Kotleta po-kyivsky, Ukrayna’da çok fazla tüketilmektedir. Ukrayna’ya giden ve tavuk seven kişiler, bu lezzetle mutlaka tanışmalıdır.

 • Zavyvantsi

Ukrayna’da bir hayli sevilen bir diğer yemek ise zavyvantsi yemeğidir. Bu yemek, et seven kişiler tarafından oldukça tercih edilmektedir.

 • Deruni

Ukrayna’nın özel lezzetleri arasında yer alan deruninin mücvere benzetildiğini söylemek isteriz. Fakat deruni, patatesten yapılmaktadır. Ayrıca bu lezzetin yanına, özel olarak hazırlanan krema da koyulmaktadır.

SEO uyumlu anahtar kelimeler: ukrayna, ukrayna gezi rehberi, ukrayna yemekleri, ukraynada gezilecek yerler, ukraynanın güzellikleri