1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

TRABZON’UN GEZİLECEK EN GÜZEL YERLERİ

TRABZON’UN GEZİLECEK EN GÜZEL YERLERİ
Trabzon'un gezilecek en güzel yerleri
0

Trabzon’un gezilecek en güzel yerleri Karadeniz bölgesinin Samsun’dan sonra ikinci en büyük ili olan Trabzon, hem Karadeniz’in hem de ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir. Eşsiz doğasıyla, kültürüyle nefesleri kesen bir şehir olan Trabzon kesinlikle görülmeye değer güzelliktedir. Hala Trabzon’u ziyaret etmediyseniz en kısa zamanda mutlaka gidip görmelisiniz.

Trabzon Gezi Rehberi

ATATÜRK KÖŞKÜ

Atatürk Köşkü, 1890 yılında Kostantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılmış Avrupa mimarisinin etkilerini taşıyan bir köşktür. Mustafa Kemal Atatürk, 1934 ile 1937 yıllarında yaptığı Trabzon ziyaretlerinde hep bu köşkte kalmıştır. Ayrıca vefatından 1 yıl önce Trabzon’a gelerek bu köşkte vasiyetini yazmıştır. Köşk bugün müze olarak hizmet vermektedir. Trabzon Gezi Rehberi Müzede, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıla ait porselenler, mobilyalar, halılar vb. ile Atatürk’e ait tablolardan oluşan 344 adet eser sergilenmektedir. Haftanın 7 günü ziyarete açık olan müze ziyaretçilerini beklemektedir.

Trabzon Gezilecek Yerleri

AYASOFYA MÜZESİ

Trabzon’da yer alan Ayasofya Kilisesi, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi sonrası camiye çevrilmiş yapılardan biridir. 1. Dünya Savaşı yıllarında bir dönem depo, bir dönem hastane ve daha sonraları tekrar cami olarak kullanılan kilise, 1958-1962 tarihleri arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi’nin işbirliği ile restore edilmiş 1964 yılından sonra da müze olarak ziyarete açılmıştır.

TRABZON KALESİ

Trabzon’un en eski yapılarından olan Trabzon Kalesi, Ortahisar mevkiinde olup Tabakhane ve Zağnos vadileri arasında bulunan yüksek kaya kitlesi üzerine kurulmuştur. Günümüze kadar korunarak gelmeyi başarmıştır. Surların en eski bölümü MÖ 4. yüzyıl Roma Dönemi’ne dayanıyor. Surlar Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olarak bölümlere ayrılmıştır. Tarihi yerler keşfetmeyi sevenlerdenseniz Trabzon Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

BAKIRCILAR ÇARŞISI

Tarihi boyunca Trabzon, Doğu Karadeniz bölgesindeki zengin bakır yataklarından çıkarılan bakırın işlendiği bakırcılık atölyeleri ile ünlü bir yer olmuştur. Bu bakır atölyelerinde işlenen bronz, bakır ve pirinçten üretilen kap, maşrapa gibi ürünler Osmanlı saraylarına, İran’a ve Karadeniz’deki diğer şehirlere gönderilmiş ve daima alıcı bulmuştur. Bu gelenek bugün hala merkezdeki Bakırcılar Çarşısı’nda yaşatılmaktadır. Dilerseniz Bakırcılar Çarşısını da Trabzon’da gidilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

SÜMELA MANASTIRI

Sümela Manastırı, dağlar ve gürül gürül akan dereler arasında muazzam bir yamaca yapılmış, denizden 1150 metre yüksekte vadiden de 300 metre yüksekte bulunan Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksidir. UNESCO “Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi”nde yer almaktadır. 13. yüzyılda yapımına başlanan bu manastıra yıllar içinde yeni bölümler eklenmiş ve 1923’e kadar kullanılmıştır. Trabzon’un gezilecek en güzel yerleri Restorasyon ve çevre düzenlemesinin ardından su kemerleri ile manastıra çıkan merdivenler kullanılır hale getirilmiştir. Üstelik yaklaşık 4 bin ton kaya temizlenirken, 300 metrelik yürüyüş yolu düzenlenmiş, “Cennet ve Cehennem” ile “Ölüm ve Yaşam” tasvirli fresklerin olduğu gizli geçitle ulaşılan bir şapel, “Çile Odası” ve “Gözetleme Şapeli” de ortaya çıkarılmıştır.

Restorasyon çalışmaları sonrasında 1 Temmuz 2021 de tekrar ziyarete açılan Sümela Manastırı mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

VAZELON MANASTIRI

Sümela Manastırı ile aynı vadide yer alan, MS 270 yılında kurulduğu tahmin edilen ve Yahya Peygamber’e adanmış olan Vazelon Manastırı da görülmeye değer yapılar arasında yerini almaktadır. Her ne kadar Sümela’dan yaşlı olsa da, onun kadar bilinmeyen bir değerdir. Trabzon Gezi Rehberi Yaklaşık 100 yıldır kaderine terk edilmiş ve restorasyon çalışmaları gündemde bile olmayan bir manastır olarak kalmıştır.

UZUNGÖL

Uzungöl tepedeki kafelerden mükemmel görünen bir yer. Böylece yapılaşmanın değil, biraz daha doğanın içinde oluyorsunuz.

Buraya gelirseniz kuymaklı kahvaltı yapmayı, seyir terasına çıkmayı, semaverde çay içmeyi, göletleri gezmeyi ve Uzungöl Dursun Ali Müzesi’ni gezmeyi unutmayın. Vaktiniz varsa, Karester Yaylası’na gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

NAYİNO DAĞ EVİ

Eğer Trabzon merkezde değil, dağda konaklamak isterseniz Nayino Trabzon’daki en popüler dağ evidir. 9 odası bulunan ve +8 yaş misafir kabul eden Nayino Dağ Evi’nde serpme kahvaltı ve yöresel yemekler oldukça başarılıdır. Gündoğumu manzarası muhteşem olan evde kalıp keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

ÇAL MAĞARASI

Çal Mağarası, ulaşılabilir alanı ile yaklaşık 8 kilometredir. Trabzon Gezi Rehberi Ayrıca dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilmektedir. Sarkıtlar ve dikitlerle dolu olan mağaranın içinden bir dere akmakta ve üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır.