1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

ISPARTA’NIN GEZİLEBİLECEK EN GÜZEL YERLERİ

ISPARTA’NIN GEZİLEBİLECEK EN GÜZEL YERLERİ
Isparta Gezi Rehberi
0

Isparta’nın Gezilebilecek En Güzel Yerleri Isparta, küçük, güzel bir şehir olmasının yanı sıra doğal güzellikleri ve tarihi yerleriyle de mükemmel bir ilimizdir.

Isparta Gezi Rehberi

Gezilecek yerler bakımından zengin olan şehir, ziyaretçilerine keyifli zamanlar yaşatabilecek yerleri bünyesinde barındırıyor. Sizler de bu güzellikleri görmek istersiniz diye sizler için Isparta’nın en güzel yerlerinden birkaçını listeledik.

AKPINAR KÖYÜ SEYİR TERASI

Isparta’da yer alan Akpınar Köyü, şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan çok küçük bir köydür. Akpınar Köyündeki Seyir Terasında tepeden Eğirdir Gölü’nü, Can ve Yeşil Adaları’nı, Anamas ve Barla Dağları’nı, Boğaz Ova’yı sıcak çayınızı yudumlarken, gözleme yiyerek izleyebilir, enfes manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Prostanna Antik Kenti kalıntılarının yer aldığı bölgeyi görebilir, Isparta Gezi Rehberi burada kısa bir mola verip, göl manzarasının mükemmel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Mola verip dinlenmek size çok iyi gelecektir zira buradan sonrası için zor bir yolculuk başlayacak. Tepeye ulaşabilmek için 200 metre uzunluktaki dik yokuşu çıkmak mecburiyetindesiniz.

Zirveye ulaştığınızda Akpınar Seyir Terası sizi karşılayacak. Burada lezzetli ve güzel bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Bu zirveden Eğirdir Gölü günün her saati mükemmel görünüyor. Dilerseniz Akpınar Köyü Seyir Terası’na gidip unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

ALTINKUM PLAJI

Altınkum Plajı, merkeze 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır ve ince kumludur. Yüzmek için ideal olan bu göl, kıyıdan 200 metre açılsanız da boyu geçmeyeceğinden oldukça güvenlidir. Yapılan çalışmalar sonucu mavi bayrak ile ödüllendirilen plajda, duşu, soyunma kabinleri, büfeleri ve 50 çadırlık kamping alanı vardır.

EĞİRDİR GÖLÜ

Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir, Türkiye’de bulunan 454 kuş türünün yaklaşık 120’sine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Eğirdir Gölü, balıkçılık, tarım ve içme suyu ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynamaktadır.

Eğirdir Gölü, bir diğer adıyla “Yedi renkli göl” olarak da bilinmektedir. Muhteşem plajları ve etkileyici doğası ile ziyaretçilerini ağırlamayı bekleyen göl etrafında bulunan yeme-içme ve konaklama seçenekleri ile ihtiyaçlarınızı zorlanmadan karşılamanız mümkün. Kovada Gölü Milli Parkı, Can Ada, Aya Stefanos Kilisesi, Yeşil Ada ve Altınkum Plajı ile Eğirdir Gölü’nün tadını sonuna kadar çıkarabilir, eşsiz güzellikleri görebilirsiniz.

KOVADA GÖLÜ

Isparta’nın Eğirdir İlçesi’ne 25 km uzaklıkta yer alan Kovada Gölü, flora zenginliği ve yaban hayat çeşitliliği açısından şehrin nadide güzelliklerinden biri olarak bilinir. Diğer göllere nazaran oldukça sığ bir göl olan Kovada Gölü’nün çevresi milli park ilan edilmiştir.

6 bin 534 hektar bir alan üzerine kurulmuş olan milli park, trekking, kamp, kuş gözlemciliği, doğa fotoğrafçılığı, ve tırmanış için oldukça ideal bir ortam sunmaktadır. Gölde balık da tutmanız mümkündür. Park içerisinde bulunan yürüyüş parkurunda yürüyüşün ardından en yüksek tepeden yarımadayı görebileceğiniz noktaya ulaşıp gölü fotoğraflayabilirsiniz.

BEYŞEHİR GÖLÜ

Anamas Dağları’nın kuzeybatı-güneydoğu yönünde uzanan Beyşehir Gölü, tektonik kökenli bir çukurluğun sularla dolmasıyla oluşmuştur. Isparta Gezi Rehberi Beyşehir Gölü, Konya ile Isparta arasında yer alarak İç Anadolu Bölgesi’nin su ihtiyacını karşılar.

Beyşehir Gölü’de balıkçılık alanlarından biri olup kontrollü avlanma yapılabilmektedir. Parkın içerisinde; av sporları, su ve dağ sporları yapabilirsiniz.

YAZILI KANYON

1989 senesinde milli park olarak ilan edilen Yazılı Kanyon, ülkemizin gizli kalmış cennetlerinden biri. Tertemiz havası ve muhteşem yürüyüş yolları ile ülkemizin doğal zenginliklerinden biri olan Yazılı Kanyon, misafirlerine unutamayacakları şekilde, rüya gibi bir gezi imkanı sunmaktadır. Isparta’nın Gezilebilecek En Güzel Yerleri  Ancak doğaya saygı konusunda insanlar yeterli hassasiyeti göstermemeye devam ederse bu harika güzelliğin zamanla yok olacağı kaçınılmaz bir gerçek.

Kanyonu ziyaretiniz sırasında; çeşitli bitki örtüsünü gözlemleyebilir, piknik yapabilir, kaya ve dağ tırmanışı deneyimini yaşayabilir veya sadece manzaranın keyfini de çıkartabilirsiniz.

LAVANTA VADİSİ

Türkiye’nin en önemli gül üretim yerlerinden biri olan Isparta son dönemlerde adından lavanta üretimiyle de sıkça söz ettirmeye başladı. Özellikle Keçirborlu’da bulunan Lavanta Vadisi, Kuyucuk Ardınçlı, Kuşçular ve Aydoğmuş köylerinde de bulunmaktadır. Her yıl temmuz ve ağustos aylarında büyüleyici manzarası ve mükemmel kokusuyla ziyaretçileri kendisine çekmeyi başarıyor.

Kuyucuk Köyü yolu üzerinde sağlı sollu uzanan cıvıl cıvıl lavanta tarlaları adeta göz banyosu yapmanızı sağlar. Kuyucuk Köyü, turistlerin çok fazla ilgisi olmayan saflığı, doğallığı henüz bozulmamış, sakin bir yerdir. Masallardan fırlamış gibi görünen Lavanta Vadisini, Isparta’ya yolunuz düşerse mutlaka görmelisiniz.

Burada kartpostal havasında fotoğraflar çekebilir ve çekilebilirsiniz. Kendinizi cennette gibi hissedeceğiniz vadide, yakın köylerde kamp yaparak doğayla iç içe huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. Bu bölgede lavantadan yapılmış olan çeşitli hediyeliklerden de satın alabilirsiniz.

ZİNDAN MAĞARASI

Aksu ilçesine 5 dakikalık mesafede bulunan Zindan Mağarası, 765 metre uzunluğunda olan doğal bir güzellik. Mağaranın içinin aydınlatılması ve asma köprülerle gezilmesi de rahat, kolayca gezebilmenizi sağlayarak güzel ve keyifli deneyim sunmaktadır.

Deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte bulunan Zindan Mağarası’nın sonunda hamam adı verilen mozaik biçimli kalsit kristallerinin bulunduğu yer çok dikkat çekicidir. Isparta’nın Gezilebilecek En Güzel Yerleri  Mağarada eski medeniyetlerden izler taşıyan farklı, çeşitli motifler yer almaktadır. Dilerseniz bu güzel mağarayı da Isparta’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.