1. Anasayfa
 2. Dünya Coğrafyası

Lüksemburg Gezi Rehberi – Lüksemburg Nerede Kalınır? Nereler Gezilir

Lüksemburg Gezi Rehberi – Lüksemburg Nerede Kalınır? Nereler Gezilir
Lüksemburg Gezi Rehberi - Lüksemburg Nerede Kalınır? Nereler Gezilir
0

Lüksemburg Gezi Rehberi – Lüksemburg Nerede Kalınır? Nereler Gezilir? Lüksemburg Avrupa’da bulunan ve en küçük ülkelerinden biridir. Yüzölçümü bakımından ise dünyadaki 194 ülke arasında 175. sırada bulunmaktadır. Lüksemburg aynı zamanda bu ülkenin başkentidir. Avrupa’nın en iyi konumunda bulunan Lüksemburg, gezi için gözde şehirlerden biridir. Çoğunlukla Fransız ve Almanların yaşadığı Lüksemburg, krallıkla yönetilmektedir. Üstelik Lüksemburg çok büyük bir devlet de değildir. En büyük şehri Lüksemburg’un kendisidir. Gezerken ulaşım sorunu yaşanmayacak bir ülkedir.

Lüksemburg Gezi Rehberi

Şehrin etrafında bulunan görmeye değer birçok yer mevcuttur. Bunlardan biri şehrin kuzeyinde bulunan Alzette Nehri’dir. Alzette Nehri Fransa ile Lüksemburg’un ortak bir noktasıdır. Lüksemburg Gezi Rehberi  Şehrin güneyinde ise Pétrusse Nehri bulunmaktadır. Lüksemburg Nerede Kalınır? Bu nehrin etrafında ise çok fazla ilgi gören kayalar bulunmaktadır. Orta çağ zamanında Franklar tarafından inşa edilen Lüksemburg Kalesi ise şehrin ortasında bulunmaktadır. 10. Yüzyılda kurulan bu ülke stratejik olarak Avrupa’nın en iyi konumunda bulunmaktadır.

Lüksemburg Gezi Rehberi
Lüksemburg Gezi Rehberi

Birçok tarihi içinde barındıran bu küçük ülke gezi meraklıları için şahane yerler sunmaktadır. Paris’e 289 km uzaklıktadır. Brüksel 188 km, Köln ise 190 km uzaklıktadır. Avrupa’nın en gözde şehirlerine kısa mesafe de olduğu için sık uğrak yeri olan Lüksemburg, internette gezilecek yerleri ve kalınacak yerleri olarak aranmaktadır. Kentin birçok tarihsel değerleri ve sistemleri 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesinde korunmaya alınmış bir şehirdir. Lüksemburg en zengin ülkelerden biri olduğu için yaşam şartları ise baya iyileştirilmiştir. Bankacılığın merkezi haline gelmiş olan Lüksemburg şehrinde Avrupa Birliği’nin üç önemli resmi kurumu bulunmaktadır.

 • Avrupa Mahkemesi
 • Avrupa Adalet Divanı
 • Avrupa Yatırım Bankası

Bu kurumlar Avrupa birliğinin en önemli resmi kurumlarındandır. Avrupa için önemli yere sahip olan Lüksemburg, ziyarete gelenler tarafından kalacak yer ve gezilecek yer arayışı olmaktadır. Lüksemburg ülkesi küçük olduğundan gezilecek yerlerin mesafesi de azdır. Fakat ikliminden dolayı devamlı yağış almaktadır. Bu yüzden şehrin büyük çoğunluğu orman alanları, parklar ve tarım alanlarından oluşmaktadır. Doğayı sevenler için muhteşem bir gezi olacağı aşikârdır. Lüksemburg Gezi Rehberi  Şehir ılımlı bir iklime sahip fakat yüksek yağış alan bir ülkedir. Turist olarak gelenler için hareketli ve canlı ortamı olan bir şehirdir. Şehri gezmek istediğinizde 23 Haziran tarihinde orada bulunmalısınız. Ulusal Gün olarak adlandırılan bu günde birçok kutlama yapılmaktadır. Yaz ayları olduğu için o günlerde hareketli zamanlar geçirilmektedir. Kültürel anlamda müzeler, konser salonları, sanat galerileri ve tiyatrolar şehrin dört bir yanında bulunmaktadır. Eğlence alanlarının bu kadar geniş olması turistler için tercih edilen bir şehir olmasını sağlamaktadır. Türkiye’den Lüksemburg’a gitmek için yola çıktığınızda Lüksemburg- Findel Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuşunuz sağlanacaktır.

Lüksemburg Nerede Kalınır?
Lüksemburg Nerede Kalınır?

Havalimanına 6 km uzaklıkta olan şehir merkezine ise tren ya da otobüsle rahatlıkla gidebilirsiniz. Dünyada 2 defa “Avrupa Kültür Başkenti” unvanını alan tek şehirdir. Bu unvan bile şehrin merak edilmesi için yeterli sebeptir. İklim yapısından kaynaklı doğası turizm için talep görme sebebidir. Tarihi, kültür ve sanat üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı son derece turizm için popüler bir şehir olarak görülmektedir.

Dünyanın pek çok ülkesinden turizm için talep alan bir şehirdir. Lüksemburg Nerede Kalınır? Lüksemburg sokakları çok düzenli ve bakımlıdır. Kent iki bölüme ayrılmıştır. Ville Haute adındaki eski bölümünden başlayarak gezebilirsiniz.

Ardından Ville Basse adındaki nehir kıyısını kapsayan alçak bölümünü gezebilirsiniz. Eski bölümünü gezerken karşınıza park, restoran ve bahçeler çıkacaktır. Lüksemburg Gezi Rehberi  Güzelliklerine dayanamayıp mola vereceğiniz bu güzel mekânlar şehre gelen turistler tarafından çokça talep edilmektedir.

Yürüyerek gezmeyi sevenler için şehir merkezi ideal bir yerdir. Küçük olduğu için yürüme mesafesiyle her yere gidebilirsiniz. Yine de otobüs ve tren seçenekleri de mevcut olan bu şehirde ulaşım sorunu yaşanmamaktadır.

Şehrin güney kısmının neredeyse her yerine trenle gidebileceğiniz imkâna sahiptir. Şehrin kuzey kısmına ise tek hat vardır. Yine de ulaşım sorunu yaşamazsınız çünkü otobüsler mevcuttur. Cumartesi ve Pazar ulaşım konusunda biraz seyrek otobüs vardır.

O yüzden hafta sonuna plan yapıyorsanız öncelikle otobüs saatlerini bilmeniz gerekmektedir. Üstelik Lüksemburg’da kiralık arabalar da mevcuttur. Araba kiralarken tek dikkat edeceğiniz husus hafta sonları arabanızı park edecek yer bulamayacak olmanızdır. Otoparklar hafta sonları erken kapandığı için park yeri bulamayacağınız için mağdur olabilirsiniz.

Küçük Avrupa şehirlerinde bisikletle gezmek çok rahat olmaktadır. Lüksemburg Nerede Kalınır? Özellikle Lüksemburg’da bisikletle gezmek rahat ve eğlenceli olmaktadır. Gün boyu şehrin keyfini çıkarmak için bir bisiklet kiralayarak eğlenmeye başlayabilirsiniz. Havaalanından 30 dakika da şehrin merkezine ulaşabilirsiniz. 9 ve 16 no’lu otobüslerle şehrin merkezi olan Hamilus Meydanı’na ulaşılabilir.

Tren garları da burada bulunmaktadır. Lüksemburg’un para birimi Euro’dur. Hediyelik eşya olarak antikaya meraklıysanız, Place d’Armes Meydanı’nda her ayın ikinci ve dördüncü günü antika pazarı kurulmaktadır. Hediyelik eşya olarak çok seçeneği olmayan Lüksemburg’da en çok şarap bulunmaktadır.

Şarap seçenekleri oldukça fazladır. Turistler şarapla birlikte en çok yerli üretimi olan ve Lüksemburg’a özel olan çikolatayı hediyelik olarak satın almaktadırlar. Lüksemburg’un bazı caddeleri trafiğe kapalıdır. Avrupa’nın en ünlü markalarının bulunduğu bu caddede keyifle alışveriş yapabilirsiniz. Lüksemburg Gezi Rehberi Lüksemburg renkli ve hareketli gece hayatının yanı sıra birçok festivallere de yer vermektedir.

 1. Schueberfouer Eğlence Fuarı Ağustos ve Eylül aylarında
 2. Lüksemburg Ulusal Bayramı 23 Haziran da
 3. E-Lake Festival Ağustos ayında
 4. Summer in the City Haziran ve Eylül ayında
 5. Rock-A-Field Temmuz ayında
 6. Ördek Yarışı Nisan ayında
 7. Féte de la Musique Haziran ayında
 8. Lüksemburg ING Gece Maraton Koşusu Mayıs ayında
 9. Lüksemburg Film Gecesi Şubat ve Mart aylarında

Yapılmakta olan festivaller turistlerin ilgisini çekmektedir. Festivallerin olacağı zamanlar Lüksemburg şehri çok fazla kalabalık olmaktadır.

Lüksemburg’ da Gezilecek Yerler

 1. Vianden Kalesi
 2. Notre-Dame Katedrali
 3. Grandük Jean Modern Sanatlar Müzesi (Mudam)
 4. Banka Müzesi
 5. Büyük Dük Sarayı
 6. Adolphe Köprüsü
 7. Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi
 8. Bock Casemates

Lüksemburg’un gezilecek yerleri olarak bulunan bu yapılar turistler tarafından en çok rağbet gören yerdir. Lüksemburg’a gittiğinizde tarihini, yaşam tarzını, ekonomik yapısını öğrenmek için gezilecek muhteşem yerlere sahiptir. Turistlerin gezerken zevk aldığı ve bilgi şölenleri yaşadığı bu gezilecek yerler sizleri de çok etkileyeceği aşikârdır.

Lüksemburg’ da Nerede Kalınır?

Lüksemburg’a tatile giden kişilerin tren istasyonunu ve merkeze yakın olan Gare bölgesini kalmak için tercih etmeleri önerilir. Şehrin meydanına yakın olan Ville Haute kalmak için tercih edeceğiniz bir başka bölgesi olmalıdır. Bonnevoie sosyal yaşantıya yakın olduğu için konaklanacak bir diğer bölgedir. Alışveriş tutkusu olanlar için ise en iyi konaklanabilecek bölge Kirchberg’dir. Lüksemburg Nerede Kalınır? Konaklamak için birçok güzel bölgesi olan Lüksemburg’un genellikle otel bölgesi olarak tercih edildiği yer ise Aeroport de Luxembourg bölgesidir. Otelleri sıralayacak olursak;

 • Lago Welcome Place d’Armes I
 • Luxury Penthouse Apartment 2Bedrooms Petrus View
 • Lago Welcome Palais
 • INNSIDE by Melia Luxembourg
 • Hotel Alzinn
 • Studio Luxembourg City Cloche d’Or
 • Park City Center Apartment
 • Park City Center
 • Cozy Studio Apartment in Center
 • Youth Hostel Luxembourg City

Olarak sıralanabilir. Şehre yakınlığı, ekonomik ve sosyal yaşantıya yakınlığı, doğa ile iç içe olmasıyla sıralanan bu oteller turistlerin gittiğinde en çok memnun kaldığı otellerdir. Lüksemburg Gezi Rehberi  Gezdiğiniz de pişman olmayacağınız her fırsatta gideceğiniz bu küçük ülke sizlere birçok güzel imkân da sunmaktadır. İyi seyahatler.