1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Ege’de Görülmesi Gereken Yerler

Ege’de Görülmesi Gereken Yerler
Ege’de Görülmesi Gereken Yerler
0

Ege’de Görülmesi Gereken Yerler Ege bölgesi kültürel ve tarihsel olarak çok zengin bir bölgedir. Anadolu coğrafyasının her yanında olduğu gibi doğal güzellikler ve tarih bir araya gelmesinin yanı sıra deniz turizmi olarak da görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu yazıda Ege Bölgesinde kesinlikle görülmesi gereken 14 yeri ele aldık.

Ege’de Görülmesi Gereken Yerler

Gelibolu

1.Dünya Savaşı’nın en büyük savaşı burada olmuştur. Anzak askerleri ile İngiliz ve Fransız askerleri Türk ordusunu yenmek için denizden Gelibolu’yu kuşatmış fakat Türk askerlerinin büyük mücadelesi ile başarılı olamamıştır. Hem Anzak, Fransız, İngiliz askerlerinin hem de Türk askerlerinin mezar ve anıtları burada yer almaktadır. Eğer Ege turunuza kuzeyden başlamak istiyorsanız ilk durağınız Gelibolu olmalıdır.

Kaz Dağları

Alp dağlarından sonra dünyadan en çok oksijen üreten bölgedir. Bu kadar zengin oksijenin sonucu olarak 800’den fazla bitki türünün yer aldığı bu bölge aynı zamanda Yunan mitolojisi içinde önemli bir yerdir. Trekking ve kamp yapabileceğiniz alanlara sahip olan Kaz Dağları yeşil ile mavinin tüm tonlarını görebileceğiniz ender bölgelerden bir tanesidir.

Efes Harabeleri

İzmir’in 70 kilometre güneyinde alan bölge insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biridir. MÖ 5000 yılına kadar dayanan tarihi ile Odeon Meydanı, Artemis Tapınağı, Yamaç Evleri, Amfitiyatro, Celcius Kütüphanesi başta olmak üzere bir çok önemli yapı bulunmaktadır. Ege’de Görülmesi Gereken Yerler Meryem Ana’nın Efes’e geldiği de rivayet edilmektedir. Efes’te birbirinden önemli birçok tarihi eser yer almaktadır.

Bafa Gölü

Ege Bölgesinin en büyük gölüdür. Bafa Gölü’nde ziyaretçilerin kamp ve trekking başta olmak üzere birçok aktivite yapabilmeleri mümkündür. Göl üzerinde manastır kalıntıları olan adalar yer almaktadır.

Bergama Antik Kenti

Bergama adını mitolojik kahraman Pergomas’tan aldığı söylenmektedir. Dünyanın en dik amfitiyatrosu burada yer almaktadır. Ayrıca şu an Almanya’da olan Zeus Sunağı Bergama’dan çıkartılmıştır. Bergama Kalesi, Akropolü, Trian Tapınağı en çok ilgi gören yerleridir.

Kula

Manisa’ya bağlı olan Kula, 18. ve 19. Yüzyıl mimarisine sahip Osmanlı evleri ile ünlüdür. Sönmüş bir volkan olan Divlit Yanardağı en çok ilgi gören yerler arasındadır. Yapılan araştırmalarda 10 – 12 bin yıl öncesine ait ayak izleri tespit edilmiştir.

Cunda Adası

Yaklaşık 3500 yıllık bir yerleşime sahip olan Cunda, Osmanlı döneminde Ortodoks Rumlar için önemli bir din merkeziydi. Kiliseleri, eski Rum evleri, renkli sokakları ve lezzetli balık sofraları ile meşhurdur. Geleneksel taş mimarisinin en güzel örneklerini masmavi deniz sahili ile Cunda’da görebilirsiniz.

Dikili

Bergama’nın sahil tarafında kalan Dikili, İzmir’in şirin ve sakin bölgelerinden bir tanesidir. Ormanları ve krater gölleri ile denizseverler için harika bir seçenek olmaktadır. Ege’de Görülmesi Gereken Yerler Kalabalık dışında tatil yapmak isteyen ama doğanın güzelliklerinden de vazgeçmek istemiyorsanız Dikili’yi görmeniz gereken yerler listesine almalısınız.

Urla

35 kilometre sahili ile şahsına münhasır sahil kasabalarından bir tanesidir. Sadece denize girmek, güneşlenmek aktivite olarak size yetmiyorsa Urla’nın sahil yürüyüşlerini, Sanat Sokağını, birbirinden lezzetli deniz ürünlerinin yapıldığı sofraları ve tekne turlarını tavsiye ederiz.

Seferihisar

Eğer yolunuz bir kere İzmir’e düşmüşse Seferihisar’a uğramadan olmaz. Hayatın oldukça sakin aktığı hatta cittaslow ünvanına sahip ilçede huzurla tatil yapabilirsiniz. Uzun keyifli sahili ile tüm Ege sahil kasabalarında olduğu gibi deniz, kumsal ve yemek üçlüsüne ilave olarak tarih ve kültürel mirasları da ekleyebilirsiniz.

Çeşme ve Alaçatı

Çok sakin olmayan, keyif de yapmayı seven biriyseniz Çeşme ve Alaçatı kesinlikle size göre. Ege sahillerinin sakin kasabalarının aksine Alaçatı ve Çeşme’de kalabalık da yoğunlukta çok yüksektir. Bu iki kasabada da daracık ama cıvıl cıvıl sokaklar, tarihi taş evleri gezmek ve rüzgar sörfü yapabileceğiniz aktivitelerden sadece bazıları. Deniz tatili ile kültür tatilini harmanlayıp akşamları eğlence mekanlarında yada restaurantlarda doya doya eğlenebilirsiniz.

Şirince

Tatilde bol bol fotoğraf çekmek gezmek ve şirin bir yer arıyorsanız adı gibi Şirince’ye hoşgeldiniz demek isteriz. Fotojenik fotoğraflarınız birçok insanın beğenisini alacağı gibi, lezzetli şarapları ve üzümleri, butik otelleri ile sizi misafir etmek için bekliyor.

Kuşadası

Sadece ülkemizde değil dünyadan turistlerin geldiği önemli bir turizm bölgesidir. Kadınlar plajı, Pamucak Plajı gibi birçok plaja sahip olan Kuşadası tertemiz denizi ile mavi bayrak almış bölgelerimizdendir. Antik kentler ile isterseniz deniz tatilinizi kültür tatili ile birleştirebilirsiniz.

Bodrum

Eğer Ege Bölgesinden bahsediyorsak Muğla’nın dünyaca ünlü Bodrum ilçesi en önemli deniz tatili bölgesidir. Kış aylarında nüfus azalıyor olsa da birçok Anadolu şehrinin nüfusunda daha fazla turist kış aylarında hala tatil yapıyor olmaktadır. Yaz aylarında ise nüfus tam anlamıyla İstanbul’u aratmamaktadır. Ege’de Görülmesi Gereken Yerler Fakat, Gümüşlük, Yalıkavak, Türkbükü, Gümbet, Bitez, Torba ve Turgutreis kesinlikle deniz tatili için en ideal yerlerdir. Masmavi denizin yemyeşil ormanlar ile buluştuğunu görebilir ve eğlence mekanları ile doyasıya tatilin tadını çıkartabilirsiniz.