1. Anasayfa
  2. Genel

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Kahramanmaraş Gezi Rehberi
Kahramanmaraş Gezi Rehberi
0

Kahramanmaraş Gezi Rehberi Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Kahramanmaraş ‘ta ilk yerleşim izleri Paleolitik çağlara kadar dayanmaktadır. Bölgede varlığını gösteren ilk medeniyetin ise Hititler olduğu düşünülmektedir. Hititlerden sonra günümüze kadar Asurlar, Medler, Persler, Romalılar, Selçuklular, Bizans, Haçlılar ve Osmanlılar bölgeye hâkim olmuştur. Maraş Millî Mücadele döneminde göstermiş olduğu azim ve gayretten dolayı TBMM’nin aldığı bir karar ile Kahramanmaraş olarak anılmaya başlamıştır.

 

 

Kahramanmaraş Gezi Planı

Kahramanmaraş Nerede?

Kahramanmaraş, halk arasındaki adı ile Maraş Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer alan bir ilidir.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş ister şehir merkezinde olsun ister ilçelerinde gezilecek çok güzel yerleri mevcuttur. Bunlardan bazıları da şunlardır:

Taş Köprü

Burası Kayseri-Maraş yolu üzerinde yer alır. Şehir merkezine 11 km kadar bir uzaklığı olan köprü aynı zamanda Ceyhun Nehri üzerinde olmasından dolayı Ceyhun Köprüsü olarak da bilinir. Kahramanmaraş Gezi Rehberi Tarihi katırlardan alınan bilgilere göre köprü Dulkadiroğluları Beyliğinin son zamanlarında inşa edilmiştir. Köprü dönem içerisinde belirli tadilatlar geçirmiştir ve günümüzde baraj altında kalmayan nadir köprülerden biri olmayı başarmıştır.

Geleneksel Maraş Konakları

Kahramanmaraş’ın bu tarihi konakları mimarisi ile insanı kendine hayran bırakıyor. İç içe geçen kapılardan küçük olanlar insan kullanımı için büyük olanlar ise binek hayvanları için yapılmıştır. Kapıdan içeriye adımınızı attığınızda sizi geniş avlusu ve ortasında havuzuyla karşılayan evler gerçekten çok muhteşem bir görünüme sahip iki katlı olması ile dikkatleri üzerine çeker.

Taş Han

Eskiden ticaret yapan insanların konaklamak için uğradığı tarihi bir yapı olan Taş Han’ın 16. Yüzyıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Günümüzde de ticaret açısından aktifliğini yitirmemiş olan bu yer Kapalı Çarşının doğu tarafında inşa edilmiştir. Hatıra olarak bir şeyler almak isteyen ziyaretçilerin uğrak noktalarından biridir.

Germenicia Antik Kenti

Roma dönemine ait olduğu düşünülen bu antik kent Kahramanmaraş’ın iki ya da üç mahallesinin altındadır. Antik Kentin gün yüzüne çıkan mozaik resimleri de Kahramanmaraş arkeolojik müzesinde sergileniyor.

Elbistan Ulu Cami

Dört yönlü merkezi bir plana sahip olan Ulu Cami Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yer alıyor. Cami günümüze Selçuklulardan kalmıştır. Zaman içerisinde restorasyona uğrayan cami orijinallikten uzaklaşsa bile hala ziyaretçi kabul ediyor.

Eshab-ı Kehf Küllüyesi

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde yer alan külliye mağarada uyuyakalan yedi arkadaş için yapılmıştır. Zulümler karşısında inatla direnen ve dinden çıkmayan bu insanlar bir mağaraya sığınıp burada tam 309 yıl uyumuşlardır. Bu yüzden burası Yedi Uyurlar Mağarası olarak da geçer.

Kahramanmaraş Nerede Kalınır?

Kahramanmaraş’ta gezmek isteyenler günlerini bir günle sınırlandırmamalıdırlar. Çünkü bu şehirde gezip görülecek yerleri bir günde bitirmek mümkün değildir. Kahramanmaraş Gezi Rehberi Bu yüzden buraya 2-3 gün ayırmanızı tavsiye ederim. Konaklama konusunda şehirde hiç zorluk çekmezsiniz apartlar ve otelleri ile bütçenize uygun yerler bulunmaktadır. Bunlardan en iyisi Öğretmenevleridir. Fiyat açısından oldukça uygun olan öğretmenevleri bir o kadarda temizdir.

Kahramanmaraş Ne Zaman Gidilmeli?

Kahramanmaraş’a gitmek isteyenlerin bahar aylarını tercih etmeleri daha rahat gezmelerini sağlar çünkü kış ayları soğuk geçen şehir de kışın gezmek zor olacaktır.

Kahramanmaraş Gece Hayatı

Kahramanmaraş’ta gece hayatı pek hareketli değildir. Canlı müzik yapan kafelerde isteğe göre alkollü veya alkolsüz içecekler ile şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.