1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Erciyes Gezi Rehberi

Erciyes Gezi Rehberi
erciyes kayak merkezi fotosu
0

Erciyes Gezi Rehberi içeriğimizde sizlere değerli dağımız Erciyes’le ilgili nereye gidilir, nerede kalınır neyi meşhur dur gibi en çok sorulanları cevaplıyoruz gelin sizi yazımızla baş başa bırakalım.

Erciyes Nerede?

Erciyes Dağı Kayseri’de bulunur ve Kayseri’nin en önemli simgesi haline gelmiştir. Önceden bir yanardağ olan Erciyes artık sönmüş bir volkandır. Dağın doruklarında Bizans rahiplerinin inzivaya çekildiği mağaralar artık günümüzde kayak yapan insanların dinlenme yeri olarak görev yapmaktadır.

Erciyes Dağı Türkçedeki adını Antik Yunanca Argeus kelimesinden almıştır. Dağın zirvesinde hiçbir zaman kar eksik olmamıştır. Yüksek derece aşınmaya uğramış olan dağın Roma dönemi kaynaklarına bakılarak MÖ 253 yılında patladığı düşünülüyor. Erciyes Dağı 3.917 metreye ulaşan zirvesi ile İç Anadolu’nun en yüksek dağı ola özelliğine sahiptir.

Erciyes Gezilecek Yerler

Gereme Harabeleri

Gereme Harabeleri Yerli ve yabancı turistler tarafından çokça ziyaret edilir. Kayseri’de bulunan Gereme Harabeleri Erciyes’in güneyinde yer alır. Bu bölgede birçok medeniyet hüküm sürmüştür. Hititler, Asurlar, Frigyalılar ve Romalılar sırayla bu bölgede hüküm sürmüş medeniyetlerdir. Bölgenin eski adı Spistra’dır. Erciyes’e giderken bu harabelere uğramak sizin için keyifli olacaktır. Erciyes Gezi Rehberi ile ilgili tüm detaylar sizlerle.

Erciyes Kayak Merkezi

Kış turizminin olmazsa olmazlarından olan kayak sizi Erciyes’te çok güzel ağırlayacak. Kış tatillerinde en çok tercih edilen yerler arasında kendini gösteren Erciyes aynı zamanda güzel bir manzaraya da sahiptir. Burada kayak için malzeme ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilir ve bütçe konusunda hiç zorluk çekmezsiniz. Kayak yaptıktan sonra dinlenebileceğiniz güzel yerlerde bulunur. Dinlenirken bir yandan sıcak çayınızı yudumlarken diğer yandan da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Erciyes Ne Zaman Gidilmeli?

Erciyes’in keyfi kışın daha çok çıkmaktadır. Öyle ki kış turizminde insanlar Erciyes’e akın ederler. Sizde gitmeye karar verirseniz ara tatillerde yani kışın tercih etmelisiniz ancak yazında yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin derim. Yazın kayak yapamazsanız bile teleferiğin keyfini çıkarabilir yukarıdan gezerek manzarayı izleyebilirsiniz. Ancak siz siz olun yaz ya da kış hiç fark etmez Erciyes’e gitmeye karar verdiyseniz sıkı giyinmeyi unutmayın.

Erciyes Nerede Kalınır?

Erciyes şehir merkezine uzak olmadığı için ister dağdaki otelleri tercih edin ister şehir merkezinde otel veya apartlarda kalın sizi zorlamayacağına ve pişman olmayacağınıza eminim. Bu geziye 2 3 gününüzü ayırdıysanız şehir merkezinde kalmanızı ve oradaki tarihi yerleri de gezmenizi tavsiye ederim ancak 1 2 günlük bir zaman dilimi ayırdıysanız dağdaki otellerde ihtiyacınızı karşılayacaktır ve bütçenize uygun olacaktır.

Erciyes Gece Hayatı

Erciyes’in gece hayatı pek aktif değildir ancak kışın kar yağışı yeter. İnsanlar kayak tutkusuyla saatin kaç olduğunu fark etmeden kaymaya devam ederler yani burada gece olduğunda da insanların ne kadar eğlendiğini göreceksiniz belki bir anda sizde kendinizi hiç tanımadığınız o insanların içinde eğlenceye dalmış bir şekilde bulacaksınız.

Sözün kısası kendinize bir Erciyes programı yaptığınızda bundan hiç pişman olmadan anın keyfini yaşayarak mutlu olacaksınız. Erciyes Gezi Rehberi Kışın hafta sonu tatillerinde kaçabileceğiniz ve huzuru hissedeceğiniz mükemmel bir yer.