1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Harran Gezi Rehberi

Harran Gezi Rehberi
Harran Gezilecek yerler
0

Harran Gezi Rehberi Harran’ın tarihi milattan önce 7000’li yıllara dayanır. Tarihte Mezopotamya ve Ön Asya’nın en önemli tapınağı ile Babil, Asur ve Emevi Devletine başkent olmuştur. Dünya’nın ilk üniversitesi de Harran’da kurulmuştur. Harran da Battani gibi bilim adamları da yetişmiştir. Kuzey Mezopotamya’nın en eski yerleşimlerinden biri olan Harran ilçesinin hemen hemen hepsi Arap kökenli Türklerden oluşuyor. Bu yüzden günümüzde de hala Arap kültürü devam eder. Konumundan dolayı tarihte önemli bir ticaret merkezi olarak da geçer.

Harran Haçlı Seferleri sırasında büyük bir tahribata uğramış ancak Zengiler ve Eyyubiler zamanında şehir tekrar inşa edilmiştir. İlçe daha çok Selçuklu ve Osmanlı Devleti tarafından yönetilmiştir.

Harran Nerede?

Harran Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Şanlı Urfa’nın güzel ve tarihi açıdan önemli bir ilçesidir. Şehir merkezine uzaklığı 44 kilometredir. Üç büyük din olan Hristiyanlık, Musevilik ve İslamiyet’e göre Hz. İbrahim’in anavatanıdır. Akadça anlamı seyahat ve kervan olarak geçer.

Harran Gezilecek Yerler

Hz. İbrahim’in burada yaşamış olması ve İncil’de de adından bahsettirmesi insanda bir hayli merak uyandırıyor. Harran Gezi Rehberi Tarihin en eski üniversitesinin burada olması 8. Yüzyıldan kalma surları ve kalesi ile insanı kendine hayran bırakıyor.

Harran Kalesi

Elips şeklinde Eski Harran şehrini kuşatan kalenin ne zaman kimler tarafından yaptırıldığı hala araştırılıyor. Günümüzde Harran Kale’sinin birçok surları yıkılmıştır. Tarihten alınan bilgilere göre geçmişte surların sekiz kapısı bulunuyordu. Bunlar; Rakka Kapısı, Halep Kapısı, Niyar Kapısı, Yesit Kapısı, Fedan Kapısı, Küçük Kapı ve Gizli Kapı ile Su Kapısıdır ancak bunlardan sadece Halep Kapısı günümüze kadar ulaşmış diğerleri ise maalesef yıkılmıştır.

Harran Evleri

Harran Evleri tuğla ile örülmüş çatı sistemi ile desteksiz bir yapıya sahiptir. Bir diğer özelliği ise çöl kültürünü hala yaşatmasıdır. Dünya üzerinde birçok antik kent vardır ancak bunların birçoğu boşaltılmıştır ancak Harran Evlerinde durum böyle değildir. Harran’da gezerken aynı zamanda alışveriş yapabilir ve buranın kültürü ile iç içe olabilirsiniz. Harran Evleri zamanla zarar görmeye başlaması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır.

Harran Örenyeri

Pazartesi dışındaki günlerde açık olan bu yer görülmeye değer. Yaz sezonu 1 Nisan 1 Ekim’de 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açıktır. Kış sezonu ise 1 Ekim 1 Nisan 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul eder. Girişin ücretsiz olması da ayrı bir güzelliktir.

Harran Ne Zaman Gidilmeli?

Harran karasal iklime sahiptir. Bu yüzden kışları çok soğuk yazları ise sıcak ve kuraktır bu yüzden gezmek isteyenler tercihlerini ilkbahardan yana yapmalılardır.

Harran Nerede Kalınır?

Harran Kültür Evleri konaklama için güzel bir yerdir. Harran Gezi Rehberi Gitmeden önce arayabilir ve yerinizi ayırtabilirsiniz. Çünkü konaklama sınırlıdır. Harran gece hayatı hareketli değildir. Akşamları sakin olduğu için çıkıp akşam yürüyüşleri yapabilirsiniz.