1. Anasayfa
  2. Gezdiğim Yerler

İsveç Gezi Rehberi İsveç Nerede Kalınır Nereler Gezilir?

İsveç Gezi Rehberi İsveç Nerede Kalınır Nereler Gezilir?
0

İsveç Gezi Rehberi İsveç Nerede Kalınır Nereler Gezilir? İsveç’in resmi adı İsveç Krallığı’dır. 450 bin kilometrekare yüzölçümüne sahiptir ve 9,8 milyon nüfusuyla İskandinav Yarımadası’ndadır. En önemli parçalarındandır. İsveç batı ve kuzeyden Norveç ile doğu tarafından ise Finlandiya ile komşudur. Danimarka ile Öresünd Köprüsü ile bağlıdır. İsveç ekonomi ve refah seviyesi yüksek olan bir ülkedir.

İsveç Gezi Rehberi İsveç Nerede Kalınır Nereler Gezilir?

Avrupa Birliği’ne 1 Ocak 1995’te üye olmuştur. Yönetim şekli, parlamenter sistem ile meşruti monarşi ile yönetilmektedir. The Economist’in 2015 yılında yaptığı Demokrasi Endeksi’nde üçüncü sırada yerini almıştır. İsveç, kültür yapısı ve göçü teşvik etmektedir ve bu politikaları ile ön planda yer almaktadır.

İsveç Krallığı’nın Başkenti ve Şehirleri Nelerdir?

İsveç, üniter bir devlet yapısına sahiptir. Toplam yirmi şehir ve iki yüz doksan belediyeden oluşur. İsveç Gezi Rehberi İsveç Nerede Kalınır Nereler Gezilir? Şehirler kendi meclislerine sahiptirler ve belediyelerden daha farklı yetki ve görev alanlarına sahiptirler.

İsveç Nerededir?

İsveç bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Ülkenin kıyıları oldukça uzundur. İskandinav Yarımadası’nın doğu yakasında bulunmaktadır. Danimarka, Polonya, Almanya, Rusya, Litvanya, Letonya ve Estonya ile deniz sınırları bulunan İsveç, Norveç ve Finlandiya ile sınır komşusudur.

İsveç’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den İsveç’e gidebilmek için İstanbul ve Ankara’dan her gün aktarmalı ve direk olarak uçuşlar bulunmaktadır. Göteborg ve Stockholm şehirlerine Türkiye’nin diğer şehirlerinden aktarmalı şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

İsveç Kültürü Nasıldır?

İsveç Krallığı çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Dünya çapında sosyal haklarla tanınır. İnsan ömrünün en uzun olduğu ülkeler arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Ülkede kişisel alan, düşünce özgürlüğü ve cinsiyet fark etmeksizin eşitliğe önem vermesi ile huzur seviyesi artırılmıştır. Fakat İsveç halkı ilişki kurma konusunda Türklere nazaran mesafeli ve çekingen insanlar olarak bilinmektedirler. İsveç Gezi Rehberi İsveç Nerede Kalınır Nereler Gezilir? Evlerde toplu verilen davetlerden ücret talep edebilmektedirler. Küçük arkadaş grupları ile mutlu olurlar.

Geri dönüşümde dünyanın gıpta ettiği ülkelerden biridir. Çöp ithali ile tanınmaktadır. Enerji ihtiyacını atıklardan elde etmektedirler. Yenilenebilir enerjiye önem vermektedirler. 2025 yılında benzinli araç kullanımını yasaklayacaklarını duyurmuşlardır.

İsveç’e Ne Zaman Gidilir?

İskandinav ülkeleri bilindiği üzere soğuk yerlerdir. Kış aylarında derece -40’a kadar düşmektedir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zamanlar mart ve ekim aylarıdır. Ve artı olarak İsveç’te bu aylarda kuzey ışıkları gayet net bir şekilde görülebilmektedir. Gitmek isteyenler için bu aylar arasında seyahat etmek gezi planlamaları yapan kişilerin önem verdiği aylardır.

İsveç’te Ulaşım İmkânları Nelerdir?

Toplu taşıma otobüsleri, trenler, metro istasyonları ve taksiler kış aylarına nazaran yaz aylarında 7/24 hizmet vermektedirler. Şehir içinde ‘’Access Card’’ adı verilen bir kart kullanılmaktadır. Bu access card, aylık, günlük ve haftalık olarak satın alınabilmektedir.

İsveç’te Gezilecek Yerler Nelerdir?

Avrupa kıtasının ve İskandinav yarımadasının en önemli merkezlerinden birisi Stockholm şehridir. Stockholm şehri güzel eserlere, tarihi yapılara ve doğal güzelliklere sahiptir. Mutlaka gezilip görülmesi gerek yerlere sahiptir.

Eski Şehir (Gamla Stan)

Stockholm şehri bin iki yüzlü yılların başlarında bu yerde kurulmaya başladığı için Gamla Stan yani Eski Şehir İsveçliler için en kıymetli yerlerden bir tanesidir. Stockholm şehrinin en eski yapılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ridden Holmen adası ile komşudur. Bu tür nedenlerden dolayı turistlerin odak noktası haline gelmiştir. En eski dönemlerinden beri hizmet vermekte olan Kraliyet Sarayı ve Stockholm Katedrali bu bölgede bulunmaktadır.

Vasa Müzesi

Yaklaşık olarak dört yüz yıl önce batan bir gemi batığına ev sahipliği yapmaktadır. İskandinavya’nın mistik görünümlü gelenekleri ve kültürlerinin sergilendiği yerlerden birisidir. Bu batık gemi eşsiz bir sanat hazinesi olarak kabul görmektedir. Hikâyesi tam çözülemediği için büyüleyici bir yapıya sahiptir.

Djurgarden Adası

Bölge halkı ve turistler için büyüleyici bir yapıya sahip olan Djurgarden Adası, Stockholm’un şehir merkezinde yer almaktadır. Sanat galerileri, yat sergileri, opera gösterileri ve moda defileleri gibi bir sürü etkinliğe ev sahibi yaptığı için uğrak noktalardan biri haline gelmiştir. Ada bir sürü etkinliğe ev sahipliği yapmasının yanında mükemmel bir yeşillik ile doğanın güzelliğini gözler önüne sermektedir.

Stockholm Şehir Müzesi (Stadsmuseet)

Stockholm’ün Södra Stadshuset bölgesinde yer almaktadır. Stockholm şehri bin iki yüzlü yıllardan bu yana kadar bir sürü tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Müzede üç yüz binden fazla eser bulunmaktadır. Müzede kitaplar, fotoğraflar, yağlı boya tablolar gibi birçok eser müzede yer almaktadır. Müzede gezerken bilgi alabilmek için gezi rehberlerinden hizmet alabilmek mümkündür.

Katarina Asansörü (Katarinahissen)

1881 yılında mühendis Khurt Lindmark tarafından yapımına başlanan asansör 1883 yılında kullanıma açılmıştır. İlk yapım aşamasındaki amaç Södermalm bölgesinde yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştırmak için yapılmıştır fakat zamanla turistik bir yapı haline gelmiştir. Ziyaretçiler için mükemmel bir Stockholm manzarası sunmaktadır.

Skansen

Artur Hazelius tarafından kurulmuş olan bir açık hava müzesidir ve 1924 yılında açılmıştır. İsveç Gezi Rehberi İsveç Nerede Kalınır Nereler Gezilir? Eski dönemlerden kalan Viking yazıtları ve geleneksel İskandinav kültürünü barındıran bir ada üzerinde kurulmuş bir köydür. Bu bölgede kuzey hayvanlarını içeren bir hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Turistler ve gezginler tarafından oldukça ziyaret edilen yerlerden bir tanesidir.

Drottningholm Sarayı

İsveç Kraliyet ailesi tarafından yazlık saray olarak kullanılmış olan bu saray on yedinci yüz yılda inşa edilmiştir. İçerisinde saray tiyatrosu, saray bahçeleri ve Çin köşkü bulunmaktadır. Sefa sarayı olarak da nitelendirilebilmektedir. İyi şekilde korunmuştur. Ziyaretçilerine açık bir şekildedir. Turistler ve gezginlerin gezilecek yerler listesinde yerini almıştır.

İsveç Krallığı’nda Nerede Kalınır?

Konaklama açısından en rahat olan şehir Stockholm şehridir. Şehrin merkezi ve çevresinde birçok otel bulunmaktadır. Şehir merkezinde konaklamanın artı yanları arasında ulaşım birinci sırada yer almaktadır. Gezginler ve turistler için en önemli detaylardan birisidir. Gidilmek istenen bölgeye, müzeye veya turistik yere kolay ulaşım sağlamak yapılacak olan tatilin zorlu kısımlarını atlatmak anlamına gelmektedir. Şehirde konaklamak isteyenler için temel olan dört bölge bulunmaktadır. Bunlar;

Normalm Bölgesi; Şehrin merkezini oluşturan yerde bulunan otellerde konaklama seçilmesi, gezmek için gelenler için en elverişli olan olacaktır. Merkeze yakın olan müze ve gezilecek bölgelere buradan ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Bu bölgelerde en fazla tercih edilen oteller; Central Hotel ve Sheriton Stockholm Otelleridir.

Östermalm Bölgesi; Yüzölçümü açısından en büyük bölge olan Östermalm, sahile yakınlığı sebebi ile tercih edilen bölgelerden birisidir. Bu bölgede Hotel Diplomat ve Collector’s Victory Otel en çok tercih edilen konaklama yerleridir.

Kungsholmen Bölgesi; Bu bölgede her kesime hitap edebilecek konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölgede Stockholm Belediye Binası da bulunmaktadır. En çok tercih edilen oteller Clarion Hotel ve Ciy Hostel’dir.

Södermalm Bölgesi; Bu bölge kafeleri ile ün salmıştır ve şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Oldukça fazla bir şekilde konaklama seçeneği bulunan Södermalm Bölgesi’nin en çok tercih edilen otelleri Hotel Rival ve Hostel Login’dir. İsveç Gezi Rehberi İsveç Nerede Kalınır Nereler Gezilir? Gezginler ve turistler için her kesime hitap ettiği için konaklamada tercih edilen bölgelerden birisi haline gelmiştir.