1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir Gezi Rehberi
Balıkesir Gezi Rehberi
0

Balıkesir Gezi Rehberi Balıkesir tarihi eserleri ve muhteşem denizi ile görülmeye değer bir yerdir. Yıl içerisinde birçok farklı kuş türünü göçerken görmek mümkündür. Balıkesir de geçimini zeytincilik, bağcılık ve balıkçılık ile sağlarlar. İlçeleri ile meşhurdur. Balıkesir kaymaklısı, karanfilli ekmek ve Bigadiç Güveci ile Balıkesir’in kendisine özgü yemekleri olarak bilinir. Balıkesir günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir’in kendisine has birçok farklı yerler vardır. Bunlar;

  1. Ayvalık: Balıkesir’in güzel koylarının olduğu ilçelerinden bir tanesidir. Balıkesir ile arasında 125 km metre bulunur. Ulaşım minibüslerle kolay bir şekilde sağlanır. Zeytin bahçeleri ile ünlüdür. Balıkesir Gezi Rehberi Ayvalık ilçesinin etrafında farklı yapılarda adacıklar bulunur. Sessiz ve sakin bir yer olan bu yerin mimari yapıları gezilebilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.
  2. Bandırma: Tarih boyunca birçok medeniyetin buluştuğu noktadır. Bandırma en büyük limana sahip bir ilçedir. Bandırma da tarihi eserlerin yer aldığı dakskyleion antik kenti bulunur. Burada yer alan antik kent, geçmişin en önemli yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Kazı çalışmaları günümüzde halen devam eder.
  3. Burhaniye: Edremit körfezinde yer alan bir yerleşim yeridir. Burhaniye’nin muhteşem sahili ile meşhurdur. Bu sahilin ismi ışık sahili olarak bilinir. Bol yeşillik alanlara sahip olduğu için, oksijen çadırı olarak anılır.
  4. Edremit: Dağ turizmi yapılır. Edremit’te bulunan Kaz Dağları, dağcılık ve trekking yapanların uğrak noktasıdır. Doğa güzellikleri ile vazgeçilmez bir yerdir. Edremit’e 10 km mesafesi bulunan Akçay, deniz turizmi bakımından gelişmiştir. Yıl içerisinde birçok turisti ağırlar.
Balıkesir Gezi
Balıkesir Gezi

Balıkesir Nerede?

Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Balıkesir’in, Marmara ve Ege’ye kıyısı bulunur. Balıkesir’in 20 tane ilçesi vardır. Bunlardan bazıları; Ayvalık, Bandırma, Burhaniye ve Edremit gibi birçok ilçesi bulunur. Kara, hava ve tren yolu ile ulaşım kolaylıkla sağlanır. 6 Eylül ekspresine binerek Balıkesir’e 6 saatte varabilirsiniz.

Ayvalık Balıkesir Gezi Rehberi
Ayvalık Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir Ne Zaman Gidilmeli?

Balıkesir’in yazın sahilleri ve plajları ile ünlüdür. Birçok turisti kendine çeker. Yaz aylarında Akdeniz iklimi görüldüğü için sıcaktır. Kış aylarında karasal ikliminden dolayı soğuk geçer. Yaz aylarında Balıkesir’e gidip, denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Balıkesir Nerede Kalınır?

Balıkesir de birçok farklı şekilde konaklama çeşidi vardır. Uygun fiyatlara, hizmet veren oteller, pansiyonlar ve apartmanlar bulunur. Yaz turizmi geliştiği için birçok konaklama yerleri açılmıştır. Bunlardan en güzeli, eski Rum evleridir. Eski Rum evleri restore edilerek birçok turist için hizmete açılmıştır.

Balıkesir Gece Hayatı

Balıkesir’in sahil boyunca dizilmiş birçok mekan vardır. Yaz ayı boyunca gece hayatı çok hareketli ve eğlenceli geçer. Kış ayında ise Milli kuvvetler caddesi hizmet vermektedir. Bu cadde de sıralı mekanlar yan yana dizilmiştir. Canlı müzik eşliğinde gecenin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.