1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Kayseri Develi Nasıl Bir Yer

Kayseri Develi Nasıl Bir Yer
Kayseri Develi İlçesi Gezilecek yerler
0

Develi Kayseri iline bağlı şirin bir ilçedir. Develi ilçesi Kayserinin il merkezine Tekir Yaylası geçildiğinde 45 km, İncesu tarafından ise 86 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kayseri Develi Nasıl Bir Yer

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Develi ilçesi Kayseri’nin il merkezinden sonra en büyük ilçe olma özelliğini taşımaktadır.  Develi yeşilin doğanın tüm güzellikleri ile bezeli mükemmel görsellikte bir ilçedir. Develi İlçesinde yer alan gezilecek yerler aşağıdaki gibidir.

Kayseri Develi İlçesi Gezilecek yerler

Kayseri Develi Gezilecek yerlerinden bahsetmek isterim, Yazı içeriğinizde, Develi Kalesi, Havadan Külliyesi, Sultan Sazlığı gibi önemli güzelliklerinden bahsediyoruz Kayseri Develi Nasıl Bir Yer keyifli okumalar.

Develi Kalesi

Develi Kalesi
Develi Kalesi

Kayseri Develi ilçesine bağlı olan, Yukarı Develi Mahallesinde bulunmaktadır. Develi Kalesi ilçenin hemen batısında Develi ovasına sahip sarp bir kayalık üzerinde kurulmuştur.

Ne zaman ve kimin tarafından inşa edildiği bilinmeyen Develi kalenin Bizans Döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Kale üç bölümden oluşmakta. Şimdilerde Develi Kalesinden surları ve bazı bölümleri ulaşmaktadır.

Develi Kaya Yazılı Anıtları

Develi Kaya Yazılı Anıtları
Develi Kaya Yazılı Anıtları

Develi ilçesinde Fraktin Kayası ve Şimşek Kaya olmak üzere 2 adet kaya anıtı bulunmakta. Fraktin kayası; Hititler dönemine ait olduğu bilinir. Kaya üzerinde ise hiyeroglif yazı ve kabartma resimler motifleri işlenmiştir.

Şimşek Kaya’da Develi ilçesine bağlı bulunan İmamkulu Köyü taraflarında bulunur. Fraktin Kaya ytapısınada benzeyen Şimşek Kaya üzerine yazılmış olan hiyeroglif yazı örnekleri ve kabartma resimleri ile develiye gelen ziyaretçilerin dikkatini çekmiştir.

Havadan Külliyesi

Havadan Külliyesi
Havadan Külliyesi

Develi ilçesine bağlı olan. Havadan Kasabasının 1.5 km kuzeybatısında bulunmaktadır. Havadan Külliyesi Selçuklular Dönemine ait ve o dönemden şimdiki zamana kadar sapa sağlam kalmayı başarmış yapılardan bir tanesidir.

Külliyenin iç kısımlarında Hacı İbrahim Tekkes bulunuyor. Çok Yakın zamanda restore edilen Havadan Külliyesi görülmeye değer şaheser yapılardan bir tanesidir.

Sultan Sazlığı (Kuş Cenneti)

Sultan Sazlığı (Kuş Cenneti)
Sultan Sazlığı (Kuş Cenneti)

Dünyanın sayılı kuş yurtlarından biri olan Sultan Sazlığında 251 kuş türü, 600 bin adet ördek, kaz ve flamingo bulunmaktadır. Türlerine az rastlanan kuşlara ev sahipliği yapan Sultan Sazlığı görülmesi gereken tabiat harikası yerlerdendir.

Develi Ovasının ortasında Develi, Yahyalı aynı zamanda Yeşilhisar ilçeleri arasında yer alan geniş bir sulak ovadadır. Ülkemizde en önemli kuş cennetlerinden biri olan Sultan Sazlığı Kayseri il merkezine 70 km uzaklıkta bulunmaktadır

Büyük kısmı sazlıklar ile kaplı olan Sultan Sazlığının üstünde sazlıkların köklerinden ayrılması ve rüzgarın üzerine toprak taşımasından oluşan yüzen adacıklar oluşmuştur. Sultan Sazlığı tatlı su ve tuzlu su eko sistemine sahip olmasından ötürü çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor

Kuşların barınma, beslenme, üreme ve göç mevsimlerinde uğrak yeri olmasından dolayı Sultan Sazlığı 1988 yılında Tabiat Koruma Alanı, 2006 yılında Milli Parka devredilmiş ve önemli bir sulak alanı olarak uluslar arası RAMSAR Sözleşmesine eklenmiştir

Develi Elbiz Parkı
Develi Elbiz Parkı
Develi Elbiz Parkı

Kayseri ilimizde Develi ilçesinde bulunan Elbiz Parkı içinde 400 senelik tarihi çınar ağacı ve Roma Devrinden kalma ve hala içinde alabalık yetiştirilen tarihi bir havuz bulunur özellikle bu havuzun yapısı görülmeye değer mutlaka gidipde görmeden dönmemeniz gereken bir konumdur elbiz

Tarih ve doğanın güzelliklerinin buluştuğu bir yer olan Elbiz Parkı Develi ilçesinin en önemli dinlenme yerlerindendir. Bu oksijen deposu parka alabalık ve Develi ilçesinin Meşhur vaz geçilmez yemeği kıymalı pideye benzeyen o ama o bölgeye özgün ismi cıvıklı dan yiyebilirsiniz. Bu leziz yöresel tadın Türkiye’mde ünü ve lezzetini seveni çoktur mutlaka bu tadı sizde tatmalısınız. Kayseri Develi İlçesi Gezilecek yerler yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.