1. Anasayfa
 2. Gezi Rehberi

Meksika Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri

Meksika Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri
Meksika Gezi Rehberi
0

Meksika Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri Hakkında Her Şey Kuzey Amerika kıtasında yer alan Meksika, her yıl milyonlarca turist ağırlayan en önemli ülkelerden biridir. Ülkenin başkenti Mexico City’dir. Meksika yüzölçümü bakımından oldukça geniş bir ülkedir. Altı bölgeden oluşan ülkenin resmi para birimi ise Meksika Pesosu’dur. Meksika uzun yıllar boyunca İspanya sömürgesinde kalan bir ülkedir. Bu nedenle ülkede en çok konuşulan dillerden biri de İspanyolcadır. İngilizce ve Portekizce ‘de ülkede en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır.

Meksika Gezi Rehberi

Meksika’ya ülkemizde direk uçuşlar bulunmamaktadır. Meksika’ya başka ülkeler üzerinden aktarma yaparak gidebilirsiniz. İlk kez gidecek olan kişiler vize işlemleri hakkında araştırma yaparlar. Meksika’ya gittiğiniz zaman gezilecek yerler ve vize işlemlerini sizler için araştırdık. Meksika gezi rehberi ve vize işlemleri hakkında her şey yazımızda sizlerle.

Meksika Yeme/İçme Kültürü

Meksika yeme/içme kültürü, birçok mutfağın etkisinde kalarak oluşmuştur. Meksika mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Mısır, Meksikalıların en temel besin kaynaklarından biridir. Balık, biftek, domuz eti gibi et ürünleri ülkede oldukça fazla tüketilmektedir. Meksikalılar Antojitos adını verdikleri atıştırmalıkları da sıklıkla tüketmektedir. Ülkenin hemen her köşesinde bu atıştırmalığı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Vejetaryenler içinde ülkede birçok yemek türü bulunmaktadır. Nopales adını verdikleri sulu armut kaktüsü vejetaryenlerin en çok tükettiği yiyecekler arasındadır. Ülkede birçok mantar türü bulunmaktadır ve ülke mutfağında önemli bir yere sahiptir. Tuna ve Zapote adındaki egzotik meyveleri de ülkeye gelmişken mutlaka denemelisiniz.

Guacamole adındaki avokado, kırmızı biber, domates ve soğan ile hazırlanan yemekte ülkede oldukça meşhurdur. Marine edilmiş domuzda en sevilen lezzetler arasında yer almaktadır. Baharat kullanımı ülkede oldukça yaygındır. Hatta Meksika dünyanın en çok baharat kullanan ülkesidir. Ülkede acılı ve bol baharatlı yemekler oldukça fazla tüketilmektedir.

Meksika tekilanın en çok tüketildiği ülkelerden biridir. Tekilayı andıran mezcal, ülkede birçok kokteylde kullanılmaktadır. Ülkede alkol yaş tüketim sınırı ise 18’dir. Modelo, sol, Corona gibi yerel bira markaları ülkede sıklıkla tüketilmektedir.

Meksikalılar günde 3 öğün yemek yerler. Kahvaltıda genellikle kakao ve mısır unundan hazırlanan galetalar tüketilir. Ülkede öğlen yemekleri ise günün en önemli öğünü kabul edilir. Öğlen yemeklerine diğer öğünlerden daha uzun bir süre ayrılmaktadır. Ülkede akşam yemeklerinde ise hafif yiyecekler tüketilmektedir. Meksika’da tatlı tüketmek yerine sağlıklı meyveler tüketilmektedir.

Meksika Ucuz Mu?

Meksika’ya gidecek olan kişiler ülkenin ekonomik durumunu merak etmektedir. Peki, Meksika ucuz mu? 1990 yıllarından sonra Meksika ekonomisi önemli bir ivme kazanmıştır. 2050 senesinde ülkenin ekonomisinin dünyanın en büyük 5. Ekonomisi olacağı düşünülmektedir. Turizm ülkenin önemli gelir kaynaklarından biridir. Ülkede fiyatlar turistlerin olduğu dönemlerde biraz pahalanabilmektedir.

Peki, Meksika pahalı bir ülke midir? Meksika’daki fiyatlara baktığımız zaman fiyatlar ülkemizden daha yüksektir. Meksika’da alışveriş yapmaya karar verirseniz. 1.11 kat daha fazla ücret ödemeniz gerekecektir. Ülkeye turlar ile gitmek sizin için çok daha ekonomik olacaktır.

Meksika’ya Ne Zaman Gitmeli?

Meksika dünyanın en farklı ülkelerinden biridir. Meksika’da eğlence dünyasının keyfini çıkarabilir ve ülkenin değişik soslarından tadabilirsiniz. Masmavi denizi ve bembeyaz kumsalı ile Meksika’da mükemmel bir tatil yapabilirsiniz. Peki, Meksika’ya ne zaman gitmeli?

Meksika oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış bir ülkedir. Bu nedenle ülkede sıcaklıklar bölgelere göre farklılık göstermektedir. San Cristobal, Mexico City, Puebla gibi şehirlerde ülkenin geneline göre daha serin bir hava hakimdir. Cancun, Cuernavaca, Guadalajara gibi şehirlerde ise tropikal iklim etkisi ile daha sıcaktır. Avrupalı turistler ülkeyi genellikle Kasım ve şubat arasındaki aylarda ziyaret etmektedir. Çünkü yaz aylarında özellikle haziran ve temmuz aylarında ülkede hava sıcaklıkları oldukça yüksektir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun aylar ekim ve kasım aylarıdır.

Meksika Gezi Rehberi
Meksika Gezi Rehberi

Meksika’da Başlıca Gezilecek Yerler

Turistlerin en uğrak mekanlarından biri olan Meksika’da gezilip görülmesi gereken birçok mekân bulunmaktadır. Ancak şehirde gezerken dikkatli olmanız gereken bazı konular vardır. Bu ülke diğer Avrupa ülkelerine kadar güvenli olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle ülkede gezinirken kişisel eşyalarınıza daha dikkatli bakmanız gerekmektedir.

Ülkede son derece modern metropoller bulunmaktadır. Ülkede gezinirken oldukça eğlenceli dakikalar geçireceğinizi garanti edebiliriz. Meksika gezi listenizi şimdiden hazırlamanızı tavsiye ederiz. Peki, Meksika’da gezilecek yerler nerelerdir?

Zocalo Meydanı, Meksika’da başlıca gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Bu meydan kraliyet meydanı ve tarihi meydan gibi birçok farklı isimle bilinmektedir. İspanyol koloni dönemine ait birçok eser bulunan bu meydan UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Aztekler tarafından kullanılan bu meydan, turistlerin en önemli uğrak noktalarından biridir. Burada yılın hemen her vaktinde turist kafileleri görmek mümkündür. National Palace adı verilen ülkenin başkanlık sarayı da bu meydanda yer almaktadır.

Metropolitan katedrali,1573 ile 1813 yılları arasında inşa edilen bu katedralde barok mimarisi ön plana çıkmaktadır. Şehrin en önemli dini mekanlarının başında yer alan bu katedral, ülkede mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kraliyet sarayı, Zocala meydanında yer alan ülkenin en dikkat çeken yapılarından birdir. Sarayın son derece görkemli bir mimarisi vardır. Sarayın dış cephesi kadar iç mimarisi de oldukça etkileyicidir. Sarayın duvarlarından ünlü ressam Diego Riviera’nın eserleri sergilenmektedir.

Palacio De Bellas Artes, ülkenin en önemli sanat merkezlerinden biridir. Sanat merkezi bale, tiyatro, konser ve opera gibi birçok gösteriye ev sahipliği yapmaktadır. Sanat merkezi Zocala meydanının batısında yer almaktadır. Sanat merkezinde aynı zamanda fotoğraflar ve heykellerde sergilenmektedir. 1932 yılında yapılan sanat merkezinin çatısı da oldukça dikkat çekmektedir. Sanat merkezinde aynı zamanda hediyelik eşyalar satılmaktadır. Dönmeden önce buradan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Chapultepec Parkı, Zocalo meydanının yakınlarında yer almaktadır. Bu parkı gezmek için neredeyse 1 gününüzü buraya ayırmanız gerekebilir. Parkın içerisinde Ulusal Antropoloji müzesi, Chapultepec Kalesi, botanik bahçe, Modern sanat müzesi, oyun alanları ve kafeler bulunmaktadır. Meksika’da mutlaka gezilmesi gereken en önemli yerlerden biri bu parktır.

Frida Kahlo Evi ve Müzesinde Frida Kahlo’nun özel eşyaları sergilenmektedir. Müze 1958’den beri hizmet vermektedir. Frida Kahlo, 1954 yılına kadar Diego ile birlikte bu evde yaşamıştır. Müze aynı zamanda 360 derece sanal turla da gezilebilmektedir.

Teotihuacan piramitleri, Meksika’nın en önemli yapılarından biridir. Şehrin kuzey batısında yer alan piramitler şehrin 30- 40 kilometre uzaklığında yer almaktadır. Piramitlere dilerseniz turlar ile birlikte gelebilirsiniz.

Meksika’da Nerede Kalınır?

Meksika’ya gidecek olan kişilerin aklına gelen sorulardan biride Meksika’da nerede kalınır? Meksika’da konaklarken önce konaklayacağınız bölgeye karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü her bölgede fiyatlar değişmektedir. Bazı bölgeler oldukça lüks ve kalitelidir ve bu bölgelerde fiyatlarda oldukça yüksektir. Bazı bölgeler ise tarihi ve turistlik bölgeler olduğu için fiyatlar yüksektir. Ancak ülkede ulaşım ücretleri oldukça ucuzdur. Uygun fiyatlı otellerde konaklayıp gezi alanlarına ulaşım araçları ile gidebilirsiniz.

Meksika’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ülkeye geldiğiniz zaman konaklayabileceğiniz otellerden bazıları şunlardır:

 • Hotel Zocala Central: Otel Mexico City şehrinin Zocala bölgesinde yer almaktadır. Bu bölgede metro ve otobüs gibi ulaşım araçlarıyla ulaşım oldukça kolaydır. 4 yıldızlı bu otelde açık büfe kahvaltı, özel banyo ve tuvalet, merkeze yakınlık, odalarda çay ve kahve makinesi gibi hizmetler sunulmaktadır. Otelin gecelik fiyatları ise 250 ile 280 dolar arasında değişmektedir.
 • Gran Hotel Ciudad de Mexico: Otel Mexico City şehrinin Zocala bölgesinde yer almaktadır. 5 yıldızlı bu otelde açık büfe kahvaltı, şık ve modern tesis, restoran, bar, ücretsiz internet gibi birçok hizmet sunulmaktadır. Otelin gecelik fiyatları ise 130 ile 140 dolar arasında değişmektedir.
 • Hotel Catedral: Otel Mexico City şehrinin Zocala bölgesinde yer almaktadır. 4 yıldızlı bu otelde merkezi konum, ücretsiz internet, özel banyo, kendine ait restoran, açık büfe kahvaltı gibi hizmetler sunulmaktadır. Otelin gecelik fiyatları ise 70 ile 80 dolar arasında değişmektedir.
 • Hilton Mexico City Reforma: Otel Mexico City şehrinin Juarez bölgesinde yer almaktadır. 5 yıldızlı bu otelde fitness salonu, restoran, bar, açık büfe kahvaltı, ücretsiz internet, merkezi konum ve restoran gibi hizmetler sunulmaktadır. Otelin gecelik fiyatları ise 210 ile 230 dolar arasında değişmektedir.
 • Stara Hamburgo: Otel Mexico City şehrinin Juarez bölgesinde yer almaktadır. 5 yıldızlı bu otelde şık tesis, sağlık merkezi, fitness salonu, spa ve sağlık hizmetleri gibi birçok hizmet sunulmatadır. Otelin gecelik fiyatları ise 360 ile 380 dolar arasında değişmektedir.
 • Boutique Apartment Carso Alameda- 1002: Juarez bölgesinde yer alan apartman tipi dairelerdir. Bu dairelerin fiyatları otellere göre daha uygundur. Daire tipi odaların gecelik fiyatları ise 80 ile 90 dolar arasında değişmektedir.

Meksika’da Ulaşım

Meksika’da ulaşım ülkeyi ziyaret edecek kişilerin en merak ettiği konulardan birdir. Hava yolculuğu ülkede şehirlerarası en çok tercih edilen ulaşımdır. Ülke içinde uçak ücretleri de oldukça uygundur. Uçak şehirler arası yolculukta en uygun ulaşım yöntemidir. Meksika’da tren ulaşımı çok yaygın değildir.

Ülkede bulunan taksilerde taksi metre bulunmaz. Tarife ücretleri önceden belirlenmiştir. Ülkede dolmuşlarda şehir içinde en çok kullanılan ulaşım aracıdır. Ödemeler ise ülkemizdeki gibi dolmuşa binerken değil tam tersi inerken yapılmaktadır.

Meksika büyük bir ülke olduğundan dolayı eyaletler arasında saat farkı bulunmaktadır. Seyahat ederken bu unsuru göz önünde bulundurmalısınız. Ülkede otobüs firmalarının ortak bir terminali yoktur. Bu nedenle de şehirlerde tek bir otogar bulunmaz. Meksika’da otobüsler çok soğuktur. Klimayı çok açık kullanan ülkede seyahat edecekseniz bu önemli detayı unutmayın.

Meksika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İlk defa vize alacak kişiler vize işlemlerinin nasıl yapıldığını bilemeyebilir. Peki, Meksika vize işlemleri nasıl yapılır? vize başvurusunda bulunmak için gerekli evrakları tamamlamalı ve Meksika konsolosluğuna iletilmelidir. Sadece Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik pasaport sahipleri ülkeye vizesiz girme hakkına sahiptir. Ancak bu kişilerde pasaport geçerlilik sürelerini dikkate almaları gerekmektedir. Yine ABD vizesi bulunan Türk vatandaşları da Meksika’ya vize almadan girebilirler.

Ülkede 30 günden kısa kalacak kişiler Elektronik Meksika vizesi alabilirler. Bu vize Online başvuru merkezi olan SAE sistemine kayıtlı olan kanallar ile gerçekleştirilmektedir. Bu sistemde pasaport ve kimlik bilgilerinizi elektronik onay sistemi ile eksizsiz bir şekilde yapmalısınız. Online Meksika vizesi tek girişli ve 30 gün konaklama için geçerlidir.

Meksika Vize Evrakları Nelerdir?

Meksika vizesi alabilmek için bazı evrakları hazırlamanız gerekmektedir. İlk kez vize alacak kişiler hangi evrakların gerektiğini bilmemektedir. Alacağınız vize seyahat amacınıza göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle alacağınız vize türü için gerekli evraklar değişiklik gösterebilir. Peki, Meksika vize evrakları nelerdir?

Meksika vizesi alabilmek için hazırlamanız gereken belgeler şunlardır:

 • Pasaport (en az 6 ay geçerli)
 • Meksika Vizesi Bilgi Formu
 • Vize fotoğrafı
 • Pasaport fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Banka Hesap Cüzdanı
 • Davet mektubu
 • Seyahat rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası

Dosyanızı hazırlarken belgeleri eksiksiz hazırladığınızdan emin olmalısınız. Çünkü dosyanızda bulun bir eksik işleminizin gereksiz yere uzamasına neden olacaktır. Yine evraklarınızın tarihlerinin güncel olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Meksika Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Her ülke vize verirken bazı şartlar aramaktadır. Peki, Meksika vize başvuru şartları nelerdir?

Meksika vize talebinde bulunacak kişiler online başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Vize talebinde bulunurken yaşanacak gecikmelerden etkilenmemek için başvuru işlemlerinize en az 2 hafta önceden başlamanız iyi olacaktır. Başvuru yaparken evraklarınızın güncel olduğundan emin olun. Güncel olamayan evraklarda işlemlerinizin uzamasına neden olacaktır.

 

Aranan şartlardan biride pasaportun son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca başvuruda bulunacak kişiler 12 yaşından büyükse biometrik veri kayıtlarının bulunması gerekmektedir.

Meksika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusunda bulunan kişiler işlemlerin ne kadar sürede sonuçlanacağını merak ederler. Peki, Meksika vizesi kaç günde çıkar?

Meksika konsolosluğuna yapılan vize başvuruları ortalama 20 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak vize başvuru talebinizin resmî tatillere ve konsolosluğun yoğun olduğu günlere denk gelmesi işlemlerinizin biraz uzamasına neden olabilir. Bu nedenle vize işlemlerinize en az bir buçuk ay önce başlamanız tavsiye edilmektedir. Dosyanızda eksik olması ve evrak tarihlerinin güncel olmaması da işlemlerin uzamasına neden olacaktır. Tüm bu unsurları göz önünde bulundurarak vize işlemlerine başlamanız gerekmektedir.

Meksika Vize Ücretleri

Meksika vize ücretleri, alacağınız vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu yapmadan önce gerekli olan ödemeyi yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz herhangi bir nedenden dolayı iptal olursa paranız hesabınıza geri yatmaktadır. Bu nedenle başvuru evraklınızın eksiksiz olarak tamamlamaya özen göstermelisiniz.

Meksika vize ücretleri 150 TL + KDV olarak belirlenmiştir. Herhangi bir aksaklık ile karşılaşmamak adına vize işlemlerinizi en az bir ay önce başlatmanız iyi olacaktır.

Meksika’nın Vize İstediği ve İstemediği Ülkeler

Meksika, 30 günden kısa süren ziyaretlerde Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Meksika’nın vize istediği ve istemediği ülkeler bulunmaktadır. Meksika ile vize kolaylığı anlaşması olan ülkeler bulunmaktadır. Meksika tam 65 ülkeye vizesiz giriş kolaylığı tanımaktadır. Bu ülkeler bazıları şunlardır:

 • Avrupa Birliği
 • Andorra
 • Arjantin
 • Avustralya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belize
 • Brezilya
 • Kanada
 • Şili
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Hong Kong
 • İsrail
 • Jamaika
 • Japonya
 • Makao
 • Marshall Adaları
 • Malezya
 • Micronesia
 • Monako
 • Yeni Zelanda
 • Palau
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Güney Kore
 • San Marino
 • Singapur
 • Trinidad ve Tobago
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Uruguay
 • Vatikan
 • Venezuela

Meksika Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

Meksika’ya seyahat eden kişilerin merak ettikleri konulardan biri de Meksika vize başvuruları ne zaman açılacak? Pandemi nedeni ile başvurular bir süreliğine durdurulmuştu. Ancak aşıları tam olan kişiler için Meksika vize başvuruları açılmıştır.

Meksika Vize Türleri

Seyahat amacınıza göre farklı vize türleri bulunmaktadır. Meksika için 8 farklı vize türü bulunaktadır. Meksika vize türleri şunlardır.

Meksika Turistik Vizesi

Meksika turistlik vizesi, 30 günü geçecek Meksika gezileri için talep edilen vize türüdür. Ziyaretiniz 30 günü geçmeyecekse vize almanıza gerek yoktur. Turistlik vize almak için gerekli belgeler şunlardır:

 • En az 6 ay geçerli pasaport
 • Turistlik başvuru formu
 • Dilekçe
 • Son 3 ay maaş bordosu
 • Pasaportun ilk ve son sayfasının fotokopisi
 • Otel rezervasyonu

Meksika Ticari Vizesi

Meksika ticari vizesi, ülkeye ticaret amacı ile gelen kişilere verilen vize türüdür. Ülkede 30 günden fazla kalmayacaksanız vize almanıza gerek yoktur. Ancak 30 gün üzeri için vize almanız gerekmektedir. Meksika’ya ticari amaçla gidebilmek için gidebilmek için Meksika’da ki kurumdan davet mektubu almanız gerekecektir. Vize başvuru formunuza bu belgeyi de eklemeniz gereklidir. Meksika ticari vizesi almak için gerekli evraklar şunlardır:

 • Pasaport
 • Pasaport fotokopisi
 • Başvuru Yazısı
 • Maaş Bordrosu
 • Kişisel Banka Hesap Özeti
 • Konaklama belgeleri kanıtı
 • Seyahat belgesi
 • Şirket için eklenmesi gereken evraklar

Meksika Fuar Vizesi

Meksika fuar vizesi, Meksika’ya fuar için giden kişilerin aldıkları vize türüdür. Bu vizeyi alabilmek için gerekli evraklar ile konsolosluklara başvurulması gerekmektedir. Meksika’ya fuar gezisi için gidebilmek için Meksika’da ki kurumdan davet mektubu almanız gerekecektir. Vize başvuru formunuza bu belgeyi de eklemeniz gereklidir.

Meksika Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Meksika Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi, Meksika’da akrabası veya yakınını ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu ziyaret 30 günü aşmamalıdır. Aynı zamanda vize başvurusu yapabilmeniz için sizi Meksika’ya davet eden kişiden davetiye mektubu almanız gerekmektedir. Aile ve arkadaş ziyaret vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Meksika vize başvuru formu
 • Pasaport
 • 4 adet biometrik fotoğraf
 • Vize talep dilekçesi
 • Davetiye
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • Varsa maddi durumu gösterir belgeler
 • Banka hesap cüzdanı
 • T.C. Kimlik fotokopisi

Meksika Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vize

Meksika Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vize, Meksika’ya öğrenim ve staj amacı ile giden kişilerin alması gereken vize türüdür. Eğer 30 günden kısa kalacaksanız kısa süreli vize almanız yeterlidir. Ancak 30 günden uzun süre kalacaksanız D tipi uzun süreli vize almanız gerekmektedir.

Meksika Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Meksika Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi, Meksika’da konferanslara ve sportif faaliyetlere katılmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.

Meksika D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Meksika D Tipi (Uzun Süreli) Vize, Meksika ziyareti 30 günden uzun sürecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Gerekli belgelerinizi hazırladıktan sonra belgelerinizi eksiksiz bir şekilde Meksika konsolosluklarına iletmeniz gereklidir.

Meksika Transit Vizesi

Meksika Transit Vizesi, Meksika üzerinden başka bir ülkeye geçmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Transit vize ile havaalanındaki bölgeyi terk etmemek koşuluyla uçuşunuzu bekleyebilirsiniz. Transit vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Asıl olarak gidilecek ülkeye ait vize
 • Ülkeye gidecek olan kişinin ait uçuş bilgileri
 • Meksika’ya yapılacak uçuşun bilgileri
 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi

 

Meksika Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

Meksika vizesi alabilmek için belirli konsolosluklara başvurmanız gerekmektedir. İlk kez vize alacak kişiler başvuruları nereye yapması gerektiğini bilmemektedir. Peki, Meksika başvuru merkezi nerededir?

Meksika başvurusu alabilmek için başvuru yapabileceğiniz konsolosluklar şunlardır:

 • Meksika Büyükelçiliği/ Ankara
 • Meksika Büyükelçiliği/ İstanbul
 • Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu
 • Meksika Konsolosluğu/ Gaziosmanpaşa

Meksika vizesi almak isteyen kişiler konsolosluklara gitmeden önce mutlaka randevu alması gerekmektedir. Randevu almadan konsolosluğa giderseniz işlemleriniz yapılmayacaktır. İşlemlerinizin uzamaması için evraklarınızın eksiksiz ve güncel olması gerekmektedir. Bazı durumlarda başvuru işlemleriniz uzayabilir. Özellikle konsolosluğun yoğun olduğu günler veya resmî tatillerde işlemleriniz biraz uzayabilir. Bu nedenle vize işlemelerinize seyahatinizden en az 1 ay önce başlamanız gerekecektir. Vize başvuru sonuçları ortalama 20 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır.