1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Isparta Gezilecek Yerler

Isparta Gezilecek Yerler
Isparta Gezilecek Yerler
0

Isparta Gezilecek Yerler Akdeniz Bölgesinin kuzeybatısında konumlanan Isparta, Türkiye’nin gül cenneti olarak lanse edilmektedir. Göller Yöresinde olmasından dolayı bereketli topraklara sahiptir. Asırlar süresince medeniyetler tarafından yerleşim yeri olarak kullanıldı. Bunun sonucu olarak tarihi ve doğal güzellikleri ile son derece zengin bir bölge haline geldi. Burada pek çok farklı gezi noktası vardır. Bu yazımızda ise Isparta gezilecek yerler listelendi.

Isparta Gezilecek Yerler

Akpınar Köyü Seyir Terası

Şehir merkezine ortalama yedi kilometre uzaklıkta olan Akpınar Köyü, barındırdığı seyir terası ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Tepeden Eğirdir Gölü, dağlar ve ovalar manzarası vadeder. Yakınında Prostanna Antik Kenti vardır. İyi bir yürüyüş deneyimini garantiler.

Bedre Koyu Plajı

Isparta gezilecek yerler arasındadır. Ülkemizin üçüncü büyük gölü olan Eğirdir’in Bedre Köyünün kıyısında yer alan bir plajdır. Yaz mevsiminde turistlerin uğrak noktasıdır. Ortalama olarak 160 bin metre karelik bir alana sahiptir.

Altınkum Plajı

Merkeze yaklaşık olarak üç bin kilometre uzaklıktadır. Bulunduğu konum koydur. Bu yüzden de ince kumlara sahiptir. Sakin bir şekilde yüzme keyfi elde etmek isteyenler için biçilmiş kaftandır. Suyu çok dalgalı ve derin değildir. Dolayısıyla çocuklar için de uygun bir yerdir. Ayrıca mavi bayrak ile ödüllendirilmiştir. Altınkum Plajında çadırlık alanlar da vardır. Kamp yapmak istediğinizde de elverişli bir yerdir.

Can Ada

Isparta gezilecek yerler söz konusu ise öne çıkar. Yeşilada ve Eğirdir arasında yer alır. Sadece piknik alanları olarak kullanılan bir adacıktır diyebiliriz. 1933 senesinde Atatürk’ün Eğirdir ziyareti esnasında ada, belediye kararları ile kendisine armağan edilmiştir. Ardından Atatürk’ün mirasçılarına geçmiştir. En son da belediyeye devredilmiştir.

Yeşilada

Eğirdir’in en popüler turizm noktalarından biridir. Merkeze bir kilometre uzaklıktadır. Adada hem yerli hem de yabancılar için konaklama merkezleri bulunur. Özellikle de balık restoranları ile fark yaratan bir yerdir. İçinde hem doğal hem de tarihi güzellikleri barındırır.

Eğirdir Gölü

Isparta gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir. Ülkemizin ikinci büyük tatlı su gölü olma özelliğine sahiptir. Doğal içme suyu havzası vardır. Biyolojik çeşitlilik açısında da önemli bir göldür. Burada pek çok farklı kuş türü vardır. Balıkçılık açısından da gelişmiştir. Yedi renkli göl olarak bilinir. Muazzam plajları ve büyüleyici bir doğası vardır. Ziyaretçilerinin beğenisini toplar. Gölün çevresinde konaklama merkezleri ve restoranlar bulunur.

Kovada Gölü

Eğirdir ilçesine ortalama olarak 25 km mesafededir. Yaban hayatı çeşitliliği ve flora zenginliği ile bilinir. Şehrin nadide güzelliklerini bir arada bulundurur. Diğerlerine nazaran sığ bir göldür. Etrafında milli park vardır. Ekonomik bakımdan da büyük katkı sağlayan bir yerdir.

Beyşehir Gölü

Batı Toroslar’da yer alır. Tektonik kökenlidir. Tuz Gölü ve Van Gölü sonrasında üçüncü büyük göldür. Isparta ve Konya arasında konumlanır. İç Anadolu Bölgesinin su gereksinimini karşılar. Isparta Gezilecek Yerler Aynı zamanda yarım alanlarının sulanması için bu gölün suyundan faydalanılır.