1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Çeşme Gezi Rehberi

Çeşme Gezi Rehberi
Çeşme Gezi Rehberi
0

Çeşme Gezi Rehberi Mavi bayrak sahibi plajları, eşsiz güzellikte ki gün batımı manzarası, rüzgar sörfü için elverişli denizi, bembeyaz kumsalları, hiç bitmeyen bir enerjiye sahip gece hayatı ile Türkiye’nin en hareketli, en gözde ve en çok tercih edilen tatil beldelerinin başında gelir Çeşme.

Çeşme Gezi Rehberi

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tatilini geçirmek amacıyla çeşmeye akın ediyor. Çeşme Gezi Rehberi Peki, nedir çeşmeyi bu kadar değerli ve popüler yapan? Çeşme’de gezilecek yerler nereler, ne yenir-ne içilir, nerede kalınır, ne zaman gidilmeli? İşte tüm ayrıntılarıyla Çeşme gezi rehberidir.

Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme’de gezilebilecek üç farklı yer var. Çeşme Kalesi, Altınkum Plajı ve Erythari Antik Kenti.

Çeşme Kalesi

Çeşme’de gezilebilecek yerlerden ilki, Çeşme Kalesidir. Bölgenin en önemli tarihi yapısı durumunda olan kale. 1965 yılında silah müzesi olarak kullanılıyordu. O dönemde Topkapı müzesinden getirilen silahlar 1984 yılına kadar burada sergilenmekteydi. Ayrıca kalede Çeşme Arkeoloji Müzesi de yer alıyor.

Erythari Antik Kenti

Çeşmenin en önemli tarihi yapılarından bir diğeri de Erythari Antik Kentidir. Buranın en büyük özelliği ise, antik kentin toprak renginin kırmızı olmasıdır. Antik Kentin ismi de buradan gelir

Altınkum Plajı

Çeşmenin mavi bayraklı plajlarından ve en ünlü plajlarından birisidir Altınkum plajı. 500 metre uzunluğu ve 15 metre genişliği ile deniz, kum ve güneşin tadını burada dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

Çeşme Nerede?

Çeşme; Urla’nın doğusunda, Karaburun’un kuzeyinde, Ege Denizi’nin batısında ve güneyinde, ayrıca Ege Bölgesi’nde yer alır.

Çeşme Ne Zaman Gidilmeli?

Ege Bölgesinde yer alması nedeniyle; ılıman bir iklime sahip olan Çeşmenin en hareketli dönemi de yaz aylarıdır. Fakat daha sakin bir dönemde tatil yapmak istiyorsanız kış aylarını da tercih edebilirsiniz.

Ayrıca eylül ayında giderek, Çeşme Klasik Müzik festivalini ziyaret edebilir ya da Ekim ayında Germiyan Festivalini ziyaret edebilir ve birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Çeşme Nerede Kalınır?

Rüzgar sörfü ile ünlü Çeşme’de gece gündüz hareket eksik olmadığı için, bazen yorgun düşebilir ve konaklayacak, dinlenecek bir yer arayabilirsiniz. Konaklama konusunda da alternatif epey fazla. Taş Konak Alaçatı Butik Otel, Cumbalı Konak Otel, Simira Otel, Viento Otel, Köstem Otel bu alternatiflerden bazıları.

Çeşme Gece Hayatı

Rüzgar sörfü, mavi bayraklı plajları, kar beyazı kumsalları ile ünlü Çeşmede, gece hayatı da oldukça hareketlidir. Burada ki çok sayıda Beach Club ile farklı bir gece hayatı deneyimi yaşayabilirsiniz. Çeşme Gezi Rehberi Sole Mare, Paparrazi Bar ve Kafe Pi en popüler beach clublerdir. Bunun dışında yıl içinde bölgede ki birçok festivale katılarak farklı bir eğlence deneyimini de yaşayabilirsiniz. Alaçatı Ot Festivali, Hıdrellez Şenliği, Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Festivali, Çeşme Satranç Turnuvası, Ildır Kültür Sanat Festivali, Germiyan Festivali bunlardan bazılarıdır. Festivallerin tarihlerini ve ayrıntılı bilgiyi hem internet üzerinden hem de etkinlik sitelerinden öğrenebilirsiniz.