1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler
Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler
0

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler ve Balıklıgöl Hikayesi Hakkında Bilgiler  Şanlıurfa’da gezilecek yerler içinde akla gelen önemli yerlerden biri Balıklıgöl isimli göldür. Bu yazıda Balıklıgöl Hikayesi Hakkında Bilgiler alt başlığı içinde bu gölle ilgili anlatılan ve halk arasında inanılan hikayeden bahsedildikten sonra Şanlıurfada Gezilecek Yerler için Alternatifler anlatıldıktan sonra yazı bitirilecek.

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler
Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Balıklıgöl Hikayesi Hakkında Bilgiler

Balıklıgöl hikayesi için anlatılana göre Nemrut Urfa çevresinde hüküm süren ve halk zulmetmesiyle meşhur bir kral. Nemrut Urfa’daki o zaman yaşayan halkı putperestliğe zorluyor ve bir gün rüyasında bir çocuğun doğacağını ve şehrindeki bütün putları yıkacağını görüyor. Bu rüya üzerine çok endişeleniyor ve şehirdeki bütün hamile kadınları öldürtüyor  ancak Nemrut’un askerlerinden Azer isminde birisi hamile eşini Balıklıgöl yakınındaki bir mağaraya götürüp saklıyor, bugün burası Hz. İbrahim Mağarası olarak biliniyor, Azer’in eşi çocuğunu bu mağarada dünyaya getiriyor ve çocuğa İbrahim ismini veriyor. Azer’in eşi sonra bu mağarada İbrahim’i bırakıp mağaradan ayrılıyor. Balıklıgöl hikayesi  için anlatılana göre İbrahim bu mağarada ceylanlar tarafından besleniyor. Bir gün Nemrut’un askerleri gezerken İbrahim’i görüyorlar ve onu Nemrut’a götürüyorlar. Nemrut İbrahim’i görünce seviyor ve onu evlatlık alıyor; fakat İbrahim zaman geçtikçe Nemrut’un putlarından nefret ediyor ve halk arasında Allah inancını yaymaya çalışıyor. Hatta Allah İbrahim’e dostum anlamına gelen Halil’im diye hitap ediyor. Balıklıgöl için bu sebeple Halil’ür Rahman adı var. İbrahim bir gün putları kırıyor ve Nemrut bu olayı duyunca çok sinirleniyor.

Nemrut Hz İbrahim’i Ateşe Attırıyor

Nemrut Hz. İbrahim’in putlara kırmasına sinirlenince Hz. İbrahim, Nemrut’un askerlerince Urfa Kalesi’nin karşısında yanan ateşe Urfa Kalesi tarafından atılıyor ve Hz. İbrahim’ in ateşe düşeceği anda ateş göl, odunlar da balık oluyor. Balıkların sırtındaki siyah lekelerin odunların yanmış kısmı olduğuna inanılıyor.

Balıklıgöl hikayesi için anlatılana göre Nemrut’un evlatlık olarak aldığı bir diğer kişi olan Zeliha da İbrahim ateşe atılırken ağlıyor ve bu yüzden göle Ayn-ı Zeliha yani Zeliha’nın gözyaşı ismi veriliyor.

Balıklıgöl içindeki balıklar halk tarafından kutsal kabul edildiği için avlanılmıyor ve yenmiyor.

Hz. İbrahim İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık dinlerinin atası olarak kabul ediliyor ve bu üç dinin de kutsal kitaplarında ismi geçiyor.

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler
Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler için Alternatifler

Şanlıurfa’da gezilecek yerler için Balıklıgöl yanında tarihin en eski yerleşim yeri Göbeklitepe , evleriyle meşhur Harran, kelaynakların olduğu Birecik ve sular altında kalmış Halfeti şehri de gösterilebilir.

Şanlıurfa’da gezilecek yerler için Şanlıurfa ’ya gelenlere lahmacun, patlıcan kebabı, ciğer şiş, Urfa kebabı gibi lezzetleri tatmaları önerilir.

Şehirde konaklamak isteyenler Şanlıurfa otelleri içinde kendilerine en uygun olanını bulup konaklayabilirler. Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler  Şanlıurfa otelleri konusunda gelenler için birçok alternatif bulunuyor.