1. Anasayfa
  2. Haberler

Gelişmekte Olan Ülkeler Hangileridir?

Gelişmekte Olan Ülkeler Hangileridir?
Gelişmekte Olan Ülkeler Hangileridir?
0

Ülkeler gelişmemiş, gelişmekte olan ve gelişmiş olmak üzere üçe ayrılır. Bu ayrımı belirleyen özellikler mevcuttur. Gelişmekte Olan Ülkeler Hangileridir? Ülkenin sağlık durumu, eğitim durumu, teknolojik gelişimi, ulaşımı, hukuku gibi birçok faktör mevcuttur. En önemli etken kişi başına düşen yıllık gelir miktarıdır. Bu miktar ülkede yaşayan vatandaşların ortalama refah düzeyini de belirlemektedir.

Gelişmekte Olan Ülkeler Hangileridir?

Gelişmekte Olan Ülkelerin Özellikleri Nelerdir? Bu ülkelerde sanayileşme adına yoğunluk mevcuttur ve sanayi sebebi ile köyden kente göç oranı artış göstermektedir. Eğitim sisteminde yapılan yenilikler ve sağlık alanında gelişmeler söz konusudur. Siyaset ve hukuk alanında da gelişmeler yaşanmaktadır. Şehirlerde hastane, okul, adliye gibi kamu kuruluşları daha gelişmiş bir şekilde hizmet vermektedir. İnşaat sektöründe hızlı adımlar ile ilerleme mevcuttur. Bu ülkelerde doğum oranında azalma ve ortalama yaşam süresinde artış olmaktadır. Hızlı bir kentleşme ve ulaşım alanında gelişmeler olmaktadır.

 

Türkiye Hangi Kategoride Yer Almaktadır?

Bu konu birçok görüş ayrılığına sebep olmaktadır. Lakin gerçekçi olmak gerekir ise Türkiye gelişmiş ülke statüsüne girmemektedir. Bunun başlıca sebebi üretimin olmamasıdır. Örnekleyecek olursak işlenmemiş olan madeni yurtdışına ihracat ederek işlenmiş halini ithal etmektedir. Devletimiz her ne kadar yenilikler içerisinde olsa dahi gelişmiş statüye geçebilmemiz adına üretim oranını arttırmalı ve doğru orantılı olarak ihracatı arttırmamız gerekmektedir.

Gelişmekte Olan Diğer Ülkeler Hangileridir?

Türkiye’nin bu kategoride bulunan birçok ülkeden daha gelişmiş olduğu kesin bir bilgidir. Pakistan, Hindistan, Endonezya, Afganistan’da gelişmekte olan ülkeler arasındadır lakin Türkiye bu ülkelere göre tabi ki daha gelişmiş konumdadır. Gelişmekte Olan Ülkeler Hangileridir? Gelişmekte olan diğer ülkeleri Azerbaycan, Cezayir, Nijerya, Polonya, Rusya, Sırbistan, Küba, Moldova, Gana, Çin, Kosta Rika, Ermenistan, Brezilya, Bahamalar, Hırvatistan, Mısır, Bosna Hersek, İran, Nepal, Gürcistan, Kuveyt gibi örneklendirebiliriz.