1. Anasayfa
  2. Gezdiğim Yerler

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler
Kahramanmaraş Gezilecek Yerler
0

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler Akdeniz Bölgesi’nde konumlanan Maraş kentimiz, Sivas, Osmaniye, Gaziantep, Adana, Kayseri, Malatya ve Adıyaman ile komşudur. Ortalama bir milyonluk bir nüfusa sahiptir. Ülkemizin en kalabalık on sekizinci kentidir. Doğal ve tarihi güzellikleri ile bir adım öne çıkar. Bu yazımızda ise Kahramanmaraş gezi rehberi listelendi.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler
Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş gezi rehberi

Kahramanmaraş Kalesi

Şehrin merkezinde yer alır ve Kahramanmaraş’ın simgelerinden biridir. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler Güney bölümü yüksek ve sivridir. Kuzeyi ise hafif meyilli bir tepe üzerine kurulmuştur. Tarihi açıdan da önemli bir yere sahip olan kale, Maraş’ta mutlaka görülmesi gereken yapılardan biridir.

Kahramanmaraş Kalesi
Kahramanmaraş Kalesi

Tarihi Maraş Konakları

Kahramanmaraş gezilecek yerler listesinde bir diğeri de Tarihi Maraş Konakları olmaktadır. Yüksek duvarları, geniş avlusu ve süslü çeşmeleri ile dikkat çeken konaklar, şehrin cazibe merkezlerinden biridir. Mimarinin en güzel örnekleri arasında yer alır. Bu konaklara işçilik, zarafet ve estetik ön plana çıkar.

Mercimek Tepesi

Kentin merkezinin Mercimektepe Mahallesinde yer alır. Yöre halkının da yoğunlukla tercih ettiği alanlardan biridir. Özellikle de akşam saatinde kent manzarasını burada deneyimlemek bir başkadır. Şehri en güzel izleyebileceğiniz yerlerdendir.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Kahramanmaraş gezilecek yerler arasında bulunan müze, ülkemizde müzeciliğin izlerine ilk defa rastlanıldığı bir yapıdır. Bu müzede yedi tane teşhir salonu, bahçe teşhir alanı, eğitim ve toplantı salonu gibi alanlar da var. Selçuklular zamanına ait birçok farklı eseri burada keşfedebilirsiniz.

Mahmut Arif Paşa Konağı

12 Şubat ilçesinde bulunan konak, aynı zamanda kültür evi olarak da hizmet vermektedir. Projelendirilen ve restore edilen müze, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumundadır. Burada birçok farklı bölüm ve gezilecek alan yer alır. Aynı zamanda odalardaki elips biçimindeki tavanlar da Maraş konut mimarisinin en güzel örnekleri arasındadır.

Dondurma Müzesi

Bir dönem katı sabun imalathanesi olarak işlev gören yapı, ilerleyen senelerde dondurma müzesi olarak faaliyetlerine başlamıştır. Yalnızca kentte değil, aynı zamanda tüm dünyada en fazla tanınan Maraş dondurmasının sırlarını öğrenmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Zeytun Kaplıcası

Sağlık turizmine önem verenlerin bir numaralı uğrak adreslerinden biridir. Bu kaplıcanın suyu yağ ve kükürt petrol artığı ile meydana gelir. Suyun sıcaklığı yaklaşık olarak kırk beş derece kadardır. Başta romatizmal hastalıklar olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Şifalı sularından yararlanmak isterseniz, Zeytun Kaplıcası sizleri bekliyor.

Kapıçam Tabiat Parkı

Kahramanmaraş gezilecek yerler söz konusu olduğunda öne çıkan alanlardan biridir. Doğal ortamları sevenler için uygun bir yerdir. Beş hektarlık bir alana yayılmıştır. Burada birçok farklı bitki ve hayvan çeşidini görebilir, gölet manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Kazma Bağları

Şehrin on kilometre kadar kuzeybatısında yer alır. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler Burası adeta oksijen deposudur. Soğuk suları ve yemyeşil görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülemeyi her daim başaran doğal bir güzelliktir.