1. Anasayfa
  2. Haberler

Yerli Turistlerin Tatilde Fazlasıyla Olması

Yerli Turistlerin Tatilde Fazlasıyla Olması
Yerli Turistlerin Tatilde Fazlasıyla Olması
0

Yerli Turistlerin Tatilde Fazlasıyla Olması Yıllar ilerledikçe Türk halkının ihtiyaçları çağında etkisiyle giderek artmaktadır. Günlük hayatta yaşanan sıkıntılar, iş hayatında meydana gelen problemler insanlarda stres faktörünü ortaya çıkarmakta ve insanların kendine kaçış noktası aramasına yol açmaktadır. Bu kaçış noktalarından en keyifli olabileceklerden bir tanesi de tatildir.

Yerli Turistlerin Tatilde Fazlasıyla Olması

Tatil yapmak monoton olan hayatımıza biraz renk katmak, sıkıntı ve içinde bulunduğumuz problemleri bir kenara bırakmak için en iyi yollardan bir tanesidir. Peki yerli turist oranının giderek fazla olması beraberinde ne avantajlar ve ne dezavatajlar getirmektedir? Neden Türk turist olmalı? Bu konuları üç alt başlık halinde inceleyelim.

 Türk Turistlerin Tatilde Fazlasıyla Olmasının Avantajları

Orta gelir seviyesinde baktığımızda, yapacakları tatilleri bir önceki seneden belirlediğini görebilmekteyiz. Yerli Turistlerin Tatilde Fazlasıyla Olması Aslında bu durumun ülke ekonomisine katkıda bulunacak kişilerin oranının ortaya çıkması hali diyebiliriz. Tatil beldelerinde ne kadar çok yerli turist görüyorsak o kadar çok ekonominin işlev kazandığını kişilerin alım gücünün arttığını görüyoruz. Eğer, yapılacak tatil gelir seviyesine göre belirlendiyse maksimum seviyede verimlilik sağlanması kaçınılmaz ancak, bazı aile toplumlarında hiçbir şeyden geri kalmamak adına gelir seviyelerini aştığını ve tatil bittikten sonra o iş yılını tatil borcunu ödeyerek geçirdiğini görüyoruz.

Bu durum o aile toplumu için bir sonraki seneye tatil planı yapılmaması ve Türk turist oranının bir sonraki sene düşmesi durumlarını ortaya çıkartıyor. Her ne kadar daha fazlası istense de gelir seviyesini aşmadan ülke ekonomisine katkıda bulunmak çok daha avantajlı olacaktır.

 Türk Turistlerin Tatilde Fazlasıyla Olmasının Dezavantajları

Günümüzde aile toplumlarının dışında bireysel olarak hayatını sürdüren ve tatil ihtiyacı duyan büyük bir kesim bulunmaktadır. Gelir seviyelerini dikkate almadan bireysel olarak hareket eden kişiler bir üst başlıkta bahsettiğimiz gibi ekonomiye katkıda bulunamadan borç faktörüne adım atmaktadırlar.

Bireysel veya arkadaş topluluğu halinde tatil yapan vatandaşlar, ülkemizde bulunan yabancı turistlere her ne kadar böyle olmasını kimse istemese de kötü örnek olabilmekteler. Bu durumun önlenmesi adına bireylerin kendi içlerinde bilinçlenmesi veyahut aile toplumu olarak tatile çıkılması Türk turist dezavantajını ekarte edecektir. Bu durum düzelmesine oranla ülkemize yurtdışından gelen yabancı turist sayısı da artacaktır.

 Neden Türk turist olmalı?

Aslında ülkemizde Türk turistin olması ülkemizde dışarıdan gelen yabancı turistler için bir avantajdır. Her ne kadar iyi niyetli insanlar olsa da doğanın kanunu gereği kötü niyetli insanlarda bulunmaktadır. Yerli Turistlerin Tatilde Fazlasıyla Olması Dışarıdan gelen yabancı turist tatil yapacağı otelde veya belde de ülkemizdeki Türk turistten hangi adımları izleyeceği konusunda yardım aldığında neden Türk turist olmalı sorusunun cevabı da apaçık ortaya çıkmaktadır.